Jak jednoduše omýt houby? Postačí obyčejná mouka

Žampiony

Znáte to. Přinesli jste si z obchodu žampiony nebo hlívu ústřičnou a zjistili jste, že součástí balení nejsou jen samotné houby, ale také zemina. Ostatně i houby z lesa je třeba důkladně okrájet. I poté ale bývají stále ještě od hlíny a lesního porostu jako takového. Právě proto se vyplatí houby dokonale omýt. Ostatně jak zemina, tak i listí nebo jehličí či jiné součásti lesa zrovna dvakrát na chuti nepřidají. My se v následujících řádcích podíváme na velmi jednoduchý trik s moukou, který vám pomůže zbavit houby nečistot rychle a maximálně účinně.

Zapomeňte na drhnutí a okrajování

Drhnout třeba nyní zakoupenou hlívu nebo žampiony by bylo zbytečné. Narušíte tak povrch houby a samozřejmě také často samotnou houbu poškodíte úplně. I proto se vyplatí vsadit spíše na jiné řešení. Stejně tak není nutné zbavovat žampiony slupky z klobouku. Ta je bez problémů konzumovatelná a k chuti těchto hub tak nějak patří.

Balené žampionyŠpína na žampionech: Foto Radek Štěpán

Obalte houby v mouce a máte vyhráno

Jaké je vlastně tajemství dokonalého očištění hub? Jde jednoznačně o použití mouky. Houby velmi jednoduše obalíte v mouce a následně je zalijete vodou. Poté je třeba houby rychle propláchnout v sítku. Pozor pouze dejte na to, aby tlak vody nebyl nijak extrémní. Počítejte s tím, že houby budou opravdu krásně čisté. Žádné kousky zeminy ani malých kamínků už vám v ústech nezůstanou.

Namletá moukaMouka: Foto Radek Štěpán

Proč je mouka tak účinná a houby se takto dokonale očistí?

Povrch hub je většinou vlhký, a tak se na ně mouka bez problémů přilepí. Tím pádem na sebe nachytá nečistoty. Pak se vytvoří jakýsi sliz schopný takovéto nečistoty nachytat. Následně už stačí jen houby opláchnout a sliz zmizí i se zmíněnými nečistotami. Nakonec už zůstanou pouze krásně čisté houby. Je fakticky jedno, s jakými druhy hub budete tento trik zkoušet. My jsme použili žampiony řadící se mezi nejčastěji u nás prodávané houby.

Zdroje info: Autor, smakosze.pl, tojenapad.sk

Žampiony: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.