Jak dlouho může pes zůstat sám doma? Určitý čas sám přečká

Pes

Každý majitel ví, že pes je smečkové a společenské zvíře. Většina psů vyhledává společnost svých majitelů, a proto není dobré nechávat je dlouho o samotě. Ovšem i kdybychom chtěli sebevíc, nemůžeme trávit se svým čtyřnohým miláčkem 24 / 7.

Budu mít na psa dostatek času?

Než si pořídíme psího parťáka, měli bychom zvážit, jestli na něj budeme mít vlastně dostatek času. Pes totiž nepotřebuje jen vyvenčit a dostat stravu, potřebuje také socializaci se svým pánem. Pes je schopen vydržet sám doma několik hodin, například pokud jsme v práci – to je tedy asi 7–8 hodin. V případě, že máte dostatek dalších aktivit mimo domov, kde si pejska brát nemůžete a k tomu jste zvyklí ještě se jít pravidelně večer pobavit do společnosti, pak raději od pořizování psa upusťte. Dlouhodobou samotu pes nesnáší dobře.

Zadržování moči může vést ke zdravotním komplikacím

Doba, kdy je pes sám doma více než zmíněných 8 hodin, se může podepsat neblaze na jeho zdravotním stavu. Hlavním problémem je zadržování moči. To může psům přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede k pozdější inkontinenci. Z těchto důvodů je důležité pejska pořádně vyvenčit, než odejdeme z domu. Při delší procházce se navíc také utahá a většinu času, kdy nebudeme doma, prospí.

Pes

Foto: Pixabay

„Dramatické“ loučení i vítání může být chyba

Pokud odcházíte do práce nebo se z ní po mnoha hodinách vracíte, dramaticky se se zvířetem nelučte ani nevítejte. Takto u něj podpoříte to, že bude mít pocit, že se děje něco „dramatického“. Spíše při odchodu dělejte, že se nic neděje, pes si časem zvykne, že jdete pryč. Dobré je také psům těsně při odchodu říkat, aby šli na své místo. Než odejdete je dobré dát pejskovi pamlsek nebo hračku, které ho zabaví a vy můžete v klidu odejít do práce. Oblíbené jsou hračky, do kterých se dají dát pamlsky a zvíře si tak krátí čas, že se je snaží dostat ven. To pejskovi zpříjemní čas, který bude trávit o samotě bez vaší přítomnosti.

Pozor na zkažené krmivo a dostatek vody

Pokud necháváme pejska samotného doma, vždy mu necháme přísun čerstvé vody. Také si rozvrhneme venčení a krmení. Důležité je, aby byl pejsek po venčení chvilku v klidu, než dostane krmivo. „Pokud tedy spěcháte do práce, tak na toto myslete, že pes by měl po venčení být alespoň 30 minut odpočívat, než dostane stravu. Předejdete tak možnosti torze žaludku. Ta je nebezpečná a častá u větších plemen. V misce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik opravdu sní. Především v letních měsících si dávejte pozor, aby pes neměl misku na sluníčku. Mohlo by dojít ke zkažení. Především, pokud krmíte mokrou stravou a víte, že zvíře budou mnoho hodin o samotě,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek

Zdroje info: yoggies.cz, hladovypes.com, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.