Jak na spolehlivé kvetení orchidejí? Každou zálivku obohaťte kyslíkem z domácích zdrojů

Orchideje

Jak na spolehlivé kvetení orchidejí? Každou zálivku obohaťte kyslíkem z domácích zdrojů. Pěstování orchidejí je pro mnohé náročnou záležitostí, jelikož je nutné je vždy po odkvětu zastřihnout a správně ošetřovat. Jen optimální péčí dosáhnete, že orchideje ve vegetativním období znova rozkvetou a neuschnou. Jak na to?

Péče o orchideje vyžaduje správné zásahy ve vhodné době. Abyste dosáhli krásných květů, nemusíte kupovat drahá hnojiva. Obecně stačí pouze dodržovat pro rostliny odpovídající podmínky, které zajistí jejich přirozený růst. Chcete-li si však být jisti, že orchideje zaručeně vykvetou, existuje jedna účinná látka, která jejich růst podpoří. Jedná se o peroxid vodíku, který se v různých fázích růstu přidává do vodní lázně, v níž se orchideje pravidelně máčí.

Jak na spolehlivé kvetení orchidejí? Každou zálivku obohaťte kyslíkem z domácích zdrojů

Foto: Pixabay

Peroxid vodíku jako hnojivo pro orchideje

Peroxid vodíku nemá přímo vliv na kvalitativní vlastnosti rostlinky, jeho úkolem je obohatit vodní lázeň kyslíkem, jež posiluje kořínky orchidejí a pomáhá je ozdravit. Díky funkčnímu kořenovému systému pak orchideje ženou do pupenů a mívají jich obvykle více s plnými květy.

Příprava a použití roztoku vodní lázně

Vodní lázeň připravíte z následujících ingrediencí:

  • peroxid vodíku (1,3% roztok) – 1 polévková lžíce
  • voda o pokojové teplotě – 1 l

Obě ingredience smíchejte a nechte orchidej v květináči namočenou v lázni několik hodin. Lázeň se aplikuje pravidelně (obvykle po 2-3 týdnech) jako alternativa zalévání orchidejí, jež se nedoporučuje. Přihnojení peroxidem vodíku však nepoužívejte vždy, ošetřovat by se jím rostlinky měly pouze před květem a během růstu listů. Mezi jednotlivými aplikacemi však nechávejte delší čas, nikoliv pouze uvedené 2-3 týdny.

Uvedené hnojivo nemusíte nutně používat pouze pro orchideje, je možné jim zalévat také jiné pokojovky, především v období růstu.

 

Zdroj: https://zijutu.cz/tajemstvi-pestovani-orchideji-jak-dosahnout-bohateho-kveteni/, https://itesco.cz/hello/clanek/zasady-pestovani-orchideji-pro-dlouhe-a-bohate-kveteni/26172/, https://www.idnes.cz/hobby/domov/vystava-orchideji-jak-pestovat-orchideje-botanicka-zahrada-praha-troja.A140310_162709_hobby-domov_mce

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)