Jak co nejlépe skladovat jablka i v zimě

Nic se nedá srovnávat s chutí právě sklizených jablek. Bohužel, pokud jablka necháme jen tak ležet v misce s ostatním ovocem, začnou ztrácet svou čerstvou chuť. Dobrou zprávou je, že správným skladováním si můžete vychutnat svěží a chutná jablka celé měsíce.

Udržujte je v chladu

Ideální teplota skladování je -1 až 1,6 °C s relativní vlhkostí 90 až 95 procent. Pokud nemáte hodně jablek, je lednice dobrá volba. Vložte je do šuplíku na ovoce a zeleninu, nejlépe do plastového sáčku s otvory nebo zakryjte jablka vlhkým papírovým ručníkem. Neskladujte jinou zeleninu ve stejné zásuvce, protože jablka uvolňují ethylenový plyn, což může urychlit rozklad sousedních produktů.

Větší množství jablek

Pokud máte větší množství, hledejte chladné, tmavé místo, které je relativně vlhké, například sklep nebo garáž. Nejlepší je, když teplota zůstane blízko mrazu – ale ne pod teplotou mrazu! Zabalte každé jablko – nejlépe se stopkou – do kusu novin nebo sulfátového papíru. Papír udržuje jablka odděleně. Zabalená jablka vložte do bedny nebo koše, nejlépe do jedné vrstvy. Nebo je uložte do speciálních zásobníky, které můžete zakoupit v zahradnických potřebách.

Důležitá je pravidelná kontrola

Pravidelně kontrolujte jablka a odstraňte všechna, která se zkazí. Nejdříve spotřebujte větší jablka, protože ta mají tendenci měknout daleko rychleji, než jablka menší. Pokud sklízíte více druhů jablek, vyplatí se vám skladovat každou odrůdu zvlášť, protože dozrávají různou rychlostí. Mezi odrůdy, které se nekazí tak snadno a déle vytrží, patří větší jablka s tlustší slupkou, jako jsou McIntosh, Fuji, Rome a Granny Smith. Obecně lze říci, že odrůdy, které se sklízí pozdě v sezóně patří mezi odrůdy, které i déle vydrží při následném skladování. Odrůdy s tenčí slupkou, jako jsou Red Delicious nebo Gala můžete také skladovat, ale nevydrží tak dlouho.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!