Aby okurky rodily opravdu na maximum, vyživte je obyčejným odpadem – starým chlebem

Okurky

Aby okurky rodily opravdu na maximum, vyživte je obyčejným odpadem – starým chlebem. Starý chléb slouží při pěstování okurek k několika účelům – podporuje jejich růst a zvyšuje jejich výnos.

Organická hmota a zdroj živin

Starý chléb se po zapracování do půdy rozkládá a obohacuje ji o organické látky. Při rozkladu chleba se z něj uvolňují důležité živiny včetně dusíku, fosforu a draslíku. Tyto živiny jsou nezbytné pro zdravý vývoj rostlin a silnou produkci plodů. Začleněním starého chleba do zahrady s okurkami poskytnete rostlinám další zdroj výživy a připravíte půdu pro bohatou úrodu.

Zadržování vlhkosti

Starý chléb může pomoci udržet vlhkost v půdě. Chléb se rozpadá a vytváří houbovitou strukturu, která pomáhá absorbovat a zadržovat vodu. Tato vlastnost zadržování vlhkosti zajišťuje rostlinám okurek stabilní přísun vody i v horkých a suchých obdobích, čímž se snižuje riziko vodního stresu a podporuje optimální růst.

Okurky

Foto: Pixabay

Jak hnojit okurky chlebem

Jednoduše zalijte pečivo ve vhodné nádobě teplou vodou a nechte přes noc odpočinout. Ráno vše přeceďte, chléb ještě dobře vymačkejte a tekutinu použijte jako zálivku (zbytky chleba můžete také zapracovat do půdy – třeba pod vrstvu mulče.

Myslete však na to, že starý chléb sice dodává rostlinám mnohé živiny, ale na celé vegetační období nestačí. Proti spolu s ním vždy používejte ještě vyvážené organické hnojivo, abyste udrželi optimální obsah živin v půdě a podpořili růst a vývoj vašich okurek.

Je tu i možnost kompostování

Po úplném rozložení je chléb prospěšný i v kompostu (jen ho tam nesmíte dávat příliš). Během příštího vegetačního období ho pak můžete spolu s dalšími organickými zbytky zapracovat do půdy a vytvořit tak základ bohatý na živiny pro budoucí rostliny.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/okurky-plody-hnojivo-30000713.html, https://www.akcniceny.cz/magazin/vite-ze-popel-ze-dreva-je-nejlepsi-hnojivo-pro-vase-kytky/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)