Jablíčkové papriky nabídnou chutné plody i snadné pěstování. Maďarský hit k nám dorazil nedávno

Jablíčkové papriky

Jablíčkové papriky zdaleka nejsou mezi zahrádkáři známé tak, jak by si skutečně zasloužily. Proto pokud je někde na trzích potkáte, ať už ve formě semen, plodů, nebo sazenic, určitě si je pořiďte. Uvidíte, že vás nezklamou.

Nejlepší je na nich opravdu plná chuť s velmi výrazným paprikovým aroma. A protože se v Maďarsku řekne jablko jednoduše „alma“, říká se těmto zajímavým kouskům také alma papriky. Jen dejte pozor na vybraný kultivar – některé z nich totiž mohou ubýt více nebo méně pálivé.

Jak pěstovat jablíčkové papriky

Svými nároky se naštěstí nijak neliší od jiných druhů této zeleniny. Potřebují jen výživnou půdu a slunné místo. Sazenice můžete vysadit na záhon v květnu až červnu, kdy jsou již dostatečně silné. Doporučujeme je vysadit do dříve připraveného záhonu ve vzdálenosti 40-50 cm. Pokud je vaše půda kyselá, můžete ji před výsadbou upravit vápnem.

Jablíčkové papriky

Foto: Autor Léna https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Capsicum_annuum,_Glocken_Paprika_2.JPG

Zálivka a hnojení

Papriky potřebují pravidelnou zálivku, a to zejména v období sucha. Doporučuje se je proto zalévat pravidelně, ale raději menším množství vody, aby nedošlo k přemokření kořenů. Pokud chcete papriky posílit, můžete použít organické hnojivo, jako je například kompost. Pokud máte k dispozici jen těžkou, hlinitou půdu, doporučuje se přidat do ní hrubý písek nebo perlit, aby se zlepšilo odvodnění. Naopak máte-li spíše písčitou půdu, můžete do ní přidat kompost nebo hnojivo, aby se zlepšila její výživnost.

Sazenice nebo semena?

Jablíčkové papriky můžete pěstovat buď z výsevu nebo z sazenic. Výsev paprik se provádí v březnu až dubnu, a to do nádob s vlhkou půdou. Semena se zpravidla vysévají do hloubky 0,5 cm. Pokud si nechcete lámat hlavu s výsevem, můžete koupit sazenice paprik v zahradnictví nebo ještě lépe na farmářských trzích, kde se v poslední době často objevují.

Zdroj: https://izahradkar.cz/zahrada/zelenina-byliny/plodova-zelenina/jablickove-papriky-vynikaji-vyraznou-chuti-a-vuni/, https://izahradkar.cz/zahrada/zelenina-byliny/plodova-zelenina/papriky-jak-se-lisi-kozi-rohy-od-beranich/, https://farmareni.cz/produkt/paprika-rocni-jablina-f1-jablickova-sladka

Náhledové foto: Autor Emőke Dénes https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Capsicum_annuum_7_-_Kew.jpg

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)