Jak urychlit klíčení brambor? Přinášíme pár zajímavých tipů

Klíčící brambor

Naklíčení brambor je jedním z úkonů, které je třeba udělat pro jejich správný růst. Aby vše proběhlo tak, jak má je zapotřebí dodržet několik základních pravidel. Klíčení spočívá v umístění brambor do vhodných podmínek – to znamená na světlo, při vlhkosti cca 80 až 85 % a teplotou pohybující se od 12 do 15 °C. Toto jsou ideální podmínky, které vytvoří silné a výrazně zbarvené klíčky. Barva i tvar klíčků jsou odrůdové vlastnosti.

Vytříděný sadbových brambor

I když si koupíte sadbové brambory od zavedeného dodavatele, se kterým máte již zkušenosti, vždy je dobré je zkontrolovat. Hledejte poškozené, nahnilé nebo napadené kusy, které mají zdeformované hlízy. Takové brambory se na sadbu nehodí, a proto je vyhoďte. Dobrý dodavatel by takových poškozených brambor neměl mít v sadbě vůbec. Takto probrané brambory uložte do vzdušných boxů do dvou až tří vrstev. Každé dva týdny je zapotřebí brambory přeskládat, aby měly všechny stejný přístup světla. Při tom sledujeme stav hlíz.

Naklíčené brambory

Foto: Radek Štěpán

Nejrychlejší klíčení brambor

Aby brambory naklíčily co nejrychleji, musíme je skladovat v místnosti, kde budou teploty nad nulou. Tato místnost by měla být ideálně světlá. Jednotlivé brambory položte tak, aby jejich očka směřovala směrem nahoru. Z nich se vytvoří krátké výhonky. Asi v polovině března mají 2,5 cm. To je čas, kdy jsou připraveny k sadbě. Dejte si ale pozor na mráz. Brambory obvykle sázíme ven až v polovině dubna. Někteří zahradníci je dříve sadí do hlubokých květináčů.

Zpomalení klíčení brambor

V některých případech se ale vyplatí rašení brambor zpomalit. Například z důvodu dlouhodobé nepříznivé předpovědi počasí. Pokud má být venku mráz, je dobré sadbové brambory přenést do chladnější a tmavší místnosti. Zde dojde ke zpomalení jejich rašení.

Zdroje info:

https://zielonyogrodek.pl/ogrod/warzywnik-i-sad/5847-przyspieszanie-kielkowania-ziemniakow

https://www.kalendarzrolnikow.pl/7797/jak-poprawnie-przeprowadzic-podkielkowywanie-bulw-ziemniaka

Náhledové foto: Radek Štěpán

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!