Ideální houby pro zavaření

Zavařené houby

Houbová sezona je nyní v plném proudu a mnozí z nás už fakticky neví, co s přívalem různých hub mají dělat. Výbornou volbou je jejich zavařování. Nejde o nijak složitý proces, trvá zpravidla do hodiny. Když tedy nepočítáme samotné čištění hub. To bývá velmi dlouhou záležitostí. A to hlavně u nedočkavců, kteří nepředčistí houby už přímo v lese. My se ale nebudeme věnovat přímo samotnému postupu zavařování. O tom už jsme ostatně psali. Podíváme se na to, jaké houby volit a dáme také několik zajímavých tipů.

Které houby jsou pro zavaření ideální?

Je jich opravdu celá řada, a tak si ty, jež jsme používali my, postupně probereme. Půjdeme v podstatě od těch, jichž jsme měli nejvíce.

Klouzek sličný

Vynikající houba, nicméně je zapotřebí volit spíše mladší plodnice. Budeme-li klouzky sbírat za vlhka, vytvoří spousty slizu, který nepotřebujeme. Někdy se vyplatí dokonce sejmout svrchní vrstvu klobouku. Moc hezky ve finále vypadají malé klouzky, které dáváme do zavařeniny vcelku.

Klouzek sličný

Křemenáč osikový

Nechcete jen světlou zavařeninu? Pak se využijte služeb křemenáčů. Právě ony dokážou celý mix hub dokonale ztmavit. Ostatně tmavnou již na řezu.

Křemenáč osikový

Ryzec pravý a smrkový

Zajímavá a dnes už i trochu vzácnější houba náchylná k červivosti. Přesto bude v zavařenině vypadat náramně.

Ryzec smrkový

Tradiční babky

Ano, hřib žlutomasý nemůže v zavařenině chybět. Pozor ale na plesnivé a starší kusy. Malé babky jsou tužší a celý mix oživí.

Babka

Pýchavky

Dáváte do zavařenin pýchavky? Ne? Děláte chybu. Jsou skvělé hlavně svým kulovitým tvarem. V mixu jiných hub vypadají perfektně. Jen musíte volit pouze mladé tvrdé kousky, jež je nezbytné před použitím oloupat!

Pýchavka

Masáky

Jasně, muchomůrka růžovka se hodí. Jen moc nepočítejte s třeni, jsou prakticky vždycky červivé.

Muchomůrka růžovka

Hřiby různého druhu

Jinak se tradičně využívají hřibovité houby. Optimální jsou hlavně:

  • hřiby dubové,
  • hřiby smrkové,
  • hřiby hnědé,
  • kozáky
  • a další.

Pravděpodobně jsme na některé druhy zapomněli. Skvělé jsou mimo jiné třeba i lišky. Pokud vám něco v seznamu chybí, je to možné.

Hřib smrkový

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.