Hydroponické pěstování a jeho výhody: využijí ho i malí zahrádkáři

Hydroponické pěstování může malým i velkým pěstitelům nabídnout celou řadu výhod. Určitě jste o něm už také slyšeli – v první řadě šetří vodu a v té druhé rozhodně konkuruje kvalitou i velkým pěstírnám.

Hydroponické pěstování je vlastně pěstování rostlin v živném roztoku. U nás se řadí mezi stále oblíbenější způsoby pěstování potravin. Lidé si hydroponickým výpěstků cení především kvůli jejich velmi vysoké kvalitě. Ve velkém tak lze pěstovat například saláty, listovou zeleninu a bylinky.

Příliš mnoho pomůcek potřebovat nebudete

S hydroponickým systémem ve fóliovníku určitě nešlápnete vedle, můžete tak vypěstovat třeba více salátů při výrazně nižší spotřebě vody. A protože je takové pěstování mnohem méně náročné na lidskou práci, často ho využívají i velké firmy.

Foto: ČTK

A jak vypadá dobře navržený hydroponický systém? Například ve fóliovníku o rozměrech 2,5 × 10 m disponuje 1.000 pěstebními pozicemi, což je pro běžného pěstitele opravdu dost a dost na celou sezónu. Díky recirkulaci je navíc uspořeno až 95 % vody oproti běžné produkci salátů, takže se vám jejich pořízení velmi rychle vrátí. Navíc lze saláty sklidit i s kořenovým balem a následně je tak skladovat i ve sklenici s vodou, zkonzumovat je celé a dokonale čerstvé, a omezit tím plýtvání.

Co si o hydroponickém pěstování myslí odborníci

„Systém recirkulační hydroponiehydroponie je šetrný k životnímu prostředí, umožňuje rychlejší a efektivnější produkci potravin a kvalitou vypěstovaných rostlin může konkurovat holandským high-tech skleníkům i na českém venkově. Díky našim zkušenostem a know-how dokážeme svým klientům nabídnout řešení na míru jejich podnikání,“ uvedl Ing. Šimon Břeský, CEO zabývající se výzkumem a vývojem hydroponického pěstování ve firmě GardeniX.

Pokud i vy hledáte významné úspory vody v oblasti, která dlouhodobě trpí nedostatkem vody v půdě, pak byste rozhodně měli letos nad pořízením tohoto způsobu pěstování zeleniny popřemýšlet.

Náhledové foto: ČTK

Zdroj: Díky hydroponickému pěstování šetří vodu a konkurují kvalitou high-tech skleníkům | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)