Hřib strakoš

Hřib strakoš: Skvělá houba nejen na zavařování

Čekáte na pořádnou úrodu hub, abyste se mohli pustit do zavařování? Pak se nebojte vyčkat na moment, kdy bude v lese růst hřib strakoš označovaný také jako klouzek strakoš. Tato skvělá huba má i mnohé jiné využití. Na mnohých místech už roste, nicméně většinou je její růst spojován až s druhou polovinou prázdnin, případně s podzimem. Pokud hřib strakoš příliš neznáte, jste na správném místě. My se totiž podíváme na jeho výskyt, vzhled a samozřejmě také použití.

Kde a kdy na strakoše?

Hřib strakoš patří mezi houby, které pravidelně rostou v koloniích. Jen málokdy se setkáváme pouze s jedním zástupcem tohoto druhu. Houby milují místa pod borovicemi, kde je vcelku kyselá zemina. Mnohdy se s ním lze setkat ale také na rašeliništích, kde rostou břízy a smrky. Podklad nemusí být nijak výrazně nasátý vodou. Dokáže vyrůst i na sušších místech. Setkat se sním lze nejčastěji od srpna do listopadu, jak už ostatně bylo naznačeno. Jsou oblasti, kde roste i v červnu a červenci.

Hřib strakoš

Jak vypadá hřib strakoš?

Hřib strakoš není nijak masivní houbou. Srovnání co do velikosti s hřiby dubovým nebo kozákem nesnese. Vyznačuje se spíše kloubovitým tvarem. Klobouk má tato houba poměrně široký. Mladší kusy jej mají polokulovitý, starší už spíše klenutý. Za mokra může být klobouk slizký, nicméně ve srovnání s klouzkem sličným úplně minimálně. Klobouk má většinou suchý. Také v mládí příliš nenasákává vodou. Barevně je oproti zmiňovanému klouzku spíše matný. Odstín je žlutohnědý. Póry jsou okrové až žlutohnědé. Zaměnit jej lze s klouzkem kravským, který je ale také jedlý.

Skvělá houba využitelná takřka jakkoli

Hřib strakoš se řadí mezi aromatické houby, jež se dají kuchyňsky zužitkovat fakticky jakkoli. Výborný je do směsí a omáček. Skvěle se hodí také do octa. Pro zavaření jsou ideální mladší tvrdší plodnice. Pokud jej namícháte s jinými houbami, určitě nic nezkazíte, ba naopak. Podle některých zdrojů jde dokonce houbu obsahující na rozdíl od ostatních minimum těžkých kovů.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

28 komentářů

 1. MHolasova@seznam.cz'Marie Odpovědět

  Strakoš je skvělá houba, je nádhera přijít do lesa a všude jsou vidět žluté hlavičky. Nebývá červivý a hodí se na sušení i obalení. Nám se podařil les plný strakošů asi třikrát za život.

  Houbaře zdraví Marie

 2. offen@email.cz'Pavel Odpovědět

  Zapomněli jste na jednu důležitou vlastnost ! Při řezu rychle modrá a proto se mu také mnohdy říká nesprávně, ale přiléhavě „modrák“. Lovu zdar!

 3. vaclava.slachova@seznam.cz'Václava Slachová Odpovědět

  u nás v Ledenicích se jim říká „bezpráce“, právě pro hojný výskyt a snadný sběr, díky nápadné barvě… krásně se suší, modrání přitom zmizí..

  1. ludek.lepsi44@seznam.cz'luděk lepší Odpovědět

   HUSÍ PUPEK SE ŘÍKÁ HŘIBU DOTONOHEMU.KDYŽ SE PODÍVATE NA SPODNÍ ČAST HLAVIČKY VYPADÁ TO JAKO OŠKUBANÝ HUSÍ PUPEK .
   PŘEJI USPĚŠNÉ HOUBAŘENÍ. LUDĚK

 4. finklar@seznam.cz'jarda Odpovědět

  u nás na Plzeňsku máselka…krásná houba,poslední 2 roky bohužel téměř nerostla kvůli naprostému suchu.Jednou pamatuji rok,kdy koncem září v lese nebylo kam stoupnout,protože byly naprosto všude.Pak přišel začátek října a v lese to vypadalo úplně utopisticky,protože vysbírán byl půlkruh asi 100 metrů od vstupu do lesa a za ním,v mlžném oparu,se vyskytoval les přerostlých hub…

 5. ladaspacil@seznam.cz'láďa Odpovědět

  Těmto vynikajícím houbám jsme říkali podborověnky,časem ale úplně vymizeli a objevuji je zřídka.

 6. urbanova@fordamb.cz'Renata Odpovědět

  V okolí Suchdola nad Lužnicí se mu říká kravěnka, a když roste, tak velmi hojně. Souhlas s tím, že je zřídka červavý . Mňam!

 7. berny-h@seznam.cz'Honza Odpovědět

  Jasně máselník, jinak ho neznám, včera jsem je krájel, krásně zmodrá. Za týden jdu zas. Čus Plzeň

 8. e.bicikova@seznam.cz'Eva. Odpovědět

  Tak v okolí Turnova a Mnichova Hradiště je to podborovak pamatuji že jich bývalo tolik že jsme je neměli kam dát poslední roky jsou docela vzacni

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *