Hřib strakoš: Skvělá houba nejen na zavařování

Hřib strakoš

Čekáte na pořádnou úrodu hub, abyste se mohli pustit do zavařování? Pak se nebojte vyčkat na moment, kdy bude v lese růst hřib strakoš označovaný také jako klouzek strakoš. Tato skvělá huba má i mnohé jiné využití. Na mnohých místech už roste, nicméně většinou je její růst spojován až s druhou polovinou prázdnin, případně s podzimem. Pokud hřib strakoš příliš neznáte, jste na správném místě. My se totiž podíváme na jeho výskyt, vzhled a samozřejmě také použití.

Kde a kdy na strakoše?

Hřib strakoš patří mezi houby, které pravidelně rostou v koloniích. Jen málokdy se setkáváme pouze s jedním zástupcem tohoto druhu. Houby milují místa pod borovicemi, kde je vcelku kyselá zemina. Mnohdy se s ním lze setkat ale také na rašeliništích, kde rostou břízy a smrky. Podklad nemusí být nijak výrazně nasátý vodou. Dokáže vyrůst i na sušších místech. Setkat se sním lze nejčastěji od srpna do listopadu, jak už ostatně bylo naznačeno. Jsou oblasti, kde roste i v červnu a červenci.

Hřib strakoš

Jak vypadá hřib strakoš?

Hřib strakoš není nijak masivní houbou. Srovnání co do velikosti s hřiby dubovým nebo kozákem nesnese. Vyznačuje se spíše kloubovitým tvarem. Klobouk má tato houba poměrně široký. Mladší kusy jej mají polokulovitý, starší už spíše klenutý. Za mokra může být klobouk slizký, nicméně ve srovnání s klouzkem sličným úplně minimálně. Klobouk má většinou suchý. Také v mládí příliš nenasákává vodou. Barevně je oproti zmiňovanému klouzku spíše matný. Odstín je žlutohnědý. Póry jsou okrové až žlutohnědé. Zaměnit jej lze s klouzkem kravským, který je ale také jedlý.

Skvělá houba využitelná takřka jakkoli

Hřib strakoš se řadí mezi aromatické houby, jež se dají kuchyňsky zužitkovat fakticky jakkoli. Výborný je do směsí a omáček. Skvěle se hodí také do octa. Pro zavaření jsou ideální mladší tvrdší plodnice. Pokud jej namícháte s jinými houbami, určitě nic nezkazíte, ba naopak. Podle některých zdrojů jde dokonce houbu obsahující na rozdíl od ostatních minimum těžkých kovů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.