Jak (ne)používat vaječné skořápky v zahradě

O tom, že se vaječné skořápky dají využít v zahradě již víme. Spousta lidí sdílí jejich použití na sociálních médiích a chlubí se, jak se jim podařilo ochránit saláty před nájezdy slimáků. Avšak ne všechna doporučení na sociálních sítích byste měli vyzkoušet na své zahradě. Níže uvádíme případy, jak byste vaječné skořápky rozhodně využívat neměli.

Vaječné skořápky proti slimákům

Říká se, že rozdrcené vaječné skořápky umístěné na půdě kolem rostlin mají odradit hladové slimáky. Ostré hrany mají být pro slimáky nepříjemné na jejich tělíčka. Nicméně bylo zjištěno, že drcené vaječné skořápky nejsou tak ostré, aby slimáky poranily. Nefungují tedy tak, jak bychom chtěli. Všech slimáků se tedy rozhodně nezbavíte.

Zasadit semínka do skořápek

Další z použití vaječných skořápek je to, že do nich dáte půdu a semínko rostliny. Semínko vám skutečně vyklíčí avšak co se stane, když má sazenice pár pravých listů? Bude pro vaječnou skořápku příliš velká a vy ji budete muset přesunout do větší nádoby. Proč tedy rovnou nezasadit do této větší nádoby?

K tomuto bodu je potřeba připojit ještě další mýtus – někteří lidé se domnívají, že takto vyklíčené semínko ve vaječné skořápce jednoduše zasadí do venkovní půdy – i se skořápkou. Skořápka se má pak rozložit. Rozklad ale není dost rychlý a skořápka bude vaši sílící rostlinku omezovat. A dokud se skořápka nerozloží, neposkytuje žádné živiny.

Přidat skořápky do kompostu

To zní jako skvělý nápad. Proč znovu nepoužívat organický odpad? Avšak vaječné skořápky se rozkládají velmi pomalu. Jediný způsob, jak přidat všechny živiny do kompostu, je rozemlet skořápky na prach. Vaječné skořápky obsahují velmi málo živin – většinou vápník. Pokud vaše půda nemá nedostatek vápníku, jeho přidání nepomůže pěstovat rostliny. Kromě vápníku ale vaječné skořápky obsahují také značné množství sodíku, který je toxický pro rostliny na nižších úrovních.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!