Sibiřský jilm: je ideální pro živý plot. Návod na pěstování

Sibiřský jilm

Sibiřský jilm (Ulmus pumila) je strom, který se vzhledem ke svému rychlému a hustému růstu s oblibou používá jako živý plot. Pěstovat jej není nikterak náročné, stačí dodržet několik základních podmínek. A pokud zrovna nepotřebujete živý plot, neznamená to, že se nejedná o ten pravý strom pro vás. I tak si můžete sibiřský jilm pěstovat. Přinese vám spoustu radosti.

Sibiřský jilm jako okrasná dřevina

Sibiřský jilm dnes pěstujeme v Evropě a Severní Americe. Původně rostl v oblastech poblíž vodních toků, vystačí mu kamenitá a písčitá půda. Dosahuje výšky až 4 metry, má tenké a klenuté větve. Listy začínají rašit na jaře, kdy mají svěže zelenou barvu. Tu si udrží až do podzimu, kdy začínají červenat, hnědnout a nakonec opadají. Po zimě se na jaře opět objeví svěže zelené lístečky.

Sibiřský jilmFoto: Pixabay

Výběr stanoviště

Sibiřský jilm bychom měli pěstovat na vhodném stanovišti, abychom se později vyhnuli zbytečným problémům. Vhodné je vybrat slunné místo s půdou, která má pH mezi hodnotami 4,5 až 7,5. Nevadí suchá ani vlhká půda. Tento strom je velmi odolný. Je mrazuvzdorný, odolný vůči suchu, znečištění a dobře snáší také prořezávání. Množit jej můžete jednoduše prostřednictvím řízků, které odebíráme ze zdravého exempláře.

Na podzim listí opadá

Nejedná se o stálezelený keř – v našich podmínkách na zimu vždy ztratí své listy. A i když si můžete dát tu práci a listí pravidelně shrabávat, obvykle to není třeba. Lístečky jsou totiž tak maličké, že je odfouká vítr. Použijete-li strom jako živý plot, získáváte tak téměř bezúdržbovou variantu. Pro alergiky je výhodou navíc také to, že tento keř nekvete. Nemusíte se tak vystavovat pylu. Pokud na své zahradě nechcete hostit ptáky, pak je tato dřevina také ideální. Ti si v ní totiž jen zřídkakdy staví hnízdo. Taktéž domácí mazlíčci jej nechávají bez povšimnutí.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/wiaz-syberyjski-idealny-na-zywoplot-sadzenie-pielegnacja-przycinanie-porady/

https://www.nelenprozelen.cz/a/zivy-plot-z-jilmu-sibirskeho-vyhody-a-nevyhody

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!