Hnojení hortenzie: doba prvního hnojení se kvapem blíží

Hortenzie

Hortenzie jsou bohatě kvetoucí rostliny. Aby mohly produkovat tak veliké množství květů, budou potřebovat velké množství živin. Proto je hnojení důležitou součástí péče o tyto rostliny. Na tuto činnost je třeba myslet už na jaře, abychom podpořili růst rostliny. Ideální je použít speciální hnojivo určené na hortenzie, které bude obsahovat přesně to, co rostlina potřebuje. U každého hnojiva je důležité přesně dodržovat pokyny výrobce.

Hnojení hortenzie na jaře

První hnojení provádíme brzy na jaře, tedy na přelomu března a dubna. Vybíráme si hnojiva s postupným uvolňováním, která lze použít jednou ročně. Hnojení přizpůsobujeme povětrnostním podmínkám. V tomto čase už mají hortenzie první nové výhonky.

Hortenzie
Foto: Unsplash.com

Hnojení hortenzie během kvetení

Tvorba květů je pro rostlinu velmi důležitá, ale také náročná na živiny. Proto je třeba přihnojovat rostlinu  po celou dobu květu. Kapalná hnojiva je možná v tomto případě aplikovat dvakrát až čtyřikrát měsíčně, ta granulovaná alespoň jednou za měsíc. Hnojivo by mělo obsahovat velké množství draslíku.

Podzimní hnojení hortenzie

Na konci srpna už je třeba začít používat hnojivo se sníženým obsahem dusíku, čímž omezíme růst zelené hmoty rostliny. Podzimní hnojivo má za úkol připravit rostlinu na náročné zimní období. Použití nesprávného typu hnojiva může vést k tomu, že rostlina spotřebuje svou energii na produkci nových výhonků. Ty jsou navíc citlivé na mráz a v extrémním případě mohou zapříčinit úhyn celé rostliny.

Účinnost hnojení může záviset na půdě

Aby však bylo toto hnojení účinné, musí být půda kyselá. Toho můžete docílit přidáním určitých prvků, které mohou okyselit pH půdy. Pokud je pH půdy nevhodné, nebude moct rostlina absorbovat živiny v dostatečném množství, a to i přesto, že jsou v půdě obsaženy. Hortenzie bychom měli obecně hnojit jednou za 4 až 6 týdnů během vegetačního období. Dívejte se na určité projevy nedostatku živin, jako jsou podivně zbarvené listy nebo slabé kvetení. Po aplikaci hnojiva je důležité zalít rostlinu vodou, aby se živiny mohly rychleji vstřebat do půdy a dostat ke kořenům rostliny.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/kiedy-nawozic-hortensje

https://www.ceskestavby.cz/clanky/jake-jsou-nejcastejsi-chyby-pri-pestovani-hortenzii-a-jak-je-napravit-28345.html

Foto: Unsplash.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!