Dosev trávníku je docela věda: Pomohou vám praktické tipy

trávník

Díváte se na zahradu a zjišťujete, že travnatá plocha nevypadá nejlépe? Možná se v trávníku objevují místa, která jsou spíše hnědá než zelená. Prostě z nich zmizel trávník. V tomto momentu je zapotřebí řešit jeho dosev. Ano, možná si řeknete, že postačí pouhé rozházení semínek trávy v daných prostorách a bude hotovo. Opak je pravdou. Dosev trávníku je možná trochu složitější, než by se mohlo zdát. My se proto na postup při dosevu trávníku podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Nakypření jako nezbytnost

V první řadě je zapotřebí podklad nakypřit. Do tuhé zeminy toho moc nezasejete. Lysiny vzniklé kvůli čůrání domácích zvířat je třeba řádně nakypřit a krtince rozhrabat. Travní směs zasejte rovnoměrně. Výborné jsou také trávníkové náplasti vyznačující se kokosovým substrátem a také vznikem jakési gelové hmoty, která uchová místo déle ve vlhkosti, což trávě svědčí. Menší místa, kde se trávník dosel, se vyplatí lehce zašlapat. Dosévaná místa je zapotřebí pod dobu zhruba 2 až 3 týdnů pravidelně zalévat.

Trávník
Trávník: Foto Pexels

Důležité hnojení trávníku

Na to také nelze zapomínat. Hnojení trávníku dokáže efektivně podpořit jeho růst. Ideální jsou hnojiva obohacená o dusík a také ta, která obsahují látky na likvidaci některých dvojděložných rostlin, případně mechu. Hnojit by se mělo v momentu, kdy je podklad vlhký a nesvítí tolik slunce.

Zlikvidujte i všudypřítomný mech

Ten do trávníku také nepatří. Nejčastěji se s ním setkáme na severních stráních a v místech, kde je maximální vlhkost. Zbavit se mechu můžete velmi pohodlně vertikutátorem, nicméně zničit by ho měla i hnojiva bohatá na dusík či železo.

Zdroje info: Autor, dama.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.