Hluchavka bílá: Kdy a jak správně sbírat jednu z nejchoulostivějších bylin

hluchavka

Kdy se vydat na sběr jedné z nejvíce choulostivých léčivých bylin? Co sbírat? Jaké má účinky bylina na naše zdraví? Jak ji efektivně zpracovat? Hluchavka si rozhodně zaslouží naši pozornost.

Bylina s pozoruhodným významem

Hluchavka bílá byla nazývána coby Archanděl s bílým květem. Takto ji dokonce Britové znají dodnes. Oproti tomu v Číně je známá jako „bylina smějící se matky“. O hluchavce se kdysi také psalo, že se cítí dobře v blízkosti lidí chovající se k ní s patřičnou úctou. Tu si zaslouží dodnes.

Co, jak a kdy sbírat

Od května do září můžete sbírat celou kvetoucí nať, klidně i listy a květ. Nať neboli listy hluchavky bílé obsahují obdobné účinné látky jako květ. Bylinu sbírejte pouze za suchého počasí. Nasbíranou ukládejte volně do koše vystlaného papírem nebo tkaninou. Pozor na pomačkání nebo zapaření. Poškozené květy při sušení hnědnou a jsou tak bezcenné. Proto je vyhoďte. Bylinu sušte ve vzdušné místnosti. Celou nať můžete sušit i v závěsných svazečcích.

Blahodárné účinky hluchavky bílé

Bylina obsahuje řadu prospěšných látek, díky tomu pomáhá při ženských obtížích, menstruačních poruchách. Léčivého potenciálu hluchavky mohou využít i muži mající problémy s prostatou, neboť bylina má vliv na uvolnění močových cest a ulehčení močení. Dále bylina ochraňuje sliznici dýchacího ústrojí, usnadňuje uvolňování hlenů, chrání trávicí ústrojí, má pozitivní vliv na činnost střev. Jejího účinku se využívá i při hemeroidech. Hluchavka je prospěšná i při chudokrevnosti. Květ pomáhá léčit záněty.

bylina

Foto: Pixabay

Využití nejen v kuchyni

Listy hluchavky můžete použít do polévek, nádivky či jako zdravé koření. Připravit si můžete čaj, který má příjemně medovou vůni.  Na 1 šálek jsou třeba 2 kávové lžičky sušených květů, které zalijete vroucí vodou a necháte louhovat cca 10 až 15 minut, poté přecedíte. Doporučuje se pít 2x denně.

Přírodní podpora ženské plodnosti

Pro usnadnění cesty k těhotenství je doporučován nálev, který si připravíte ze 2 dílů natě kontryhele, 1 dílu květů hluchavky a natě řebříčků. Čaj z této směsi pijte 2x denně po delší dobu.

Zdroj: prirodnilekarna.cz, prozeny.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6571824/

Náhledové foto: Pixabay