Česnek: Návod, jak jej využít na zahradě

Česnek

Všechny rostliny mohou být napadeny škůdci či nemocemi – ať se snažíte, jak chcete. Přiměřenou péčí můžete tuto hrozbu minimalizovat, nikdy ale nebude zcela vyloučená. K dispozici je spousta chemických přípravků, které mohou zajistit dostatečné množství živin pro vaše rostliny a současně je ochránit před škůdci. Tyto chemikálie ale mohou být někdy příliš drahé, a navíc i škodlivé. Levnější a chytřejší variantou je použití přirozenějších způsobů – nejlépe ze surovin, které máte po ruce. Co takhle česnek?

Česnek nejen v kuchyni

Česnek považujeme za velmi zdravou potravinu. Využít jej můžeme ale také v zahradě, kde rostliny ochrání před mnohými škůdci a chorobami. Má antibakteriální vlastnosti, díky čemuž působí proti všem bakteriálním druhům onemocnění rostlin. Brání také růstu hub. Rostliny může ochránit proti těmto chorobám: šedá plíseň, rez slézová, listová skvrnitost či plíseň bramborová. Aromatická vůně česneku zase na druhé straně působí proti hmyzu a škůdcům. Odvarem z česneku se tak můžete bránit mšicím, třásněnkám, molicím ale i dalším škůdcům.

Foto: Pixabay

Česnekový extrakt

Tento extrakt je vhodný proti mšicím, bakteriálním i plísňovým chorobám. Vyrobíte jej tak, že 200 g česneku nasekáte na co nejmenší kousky (můžete utřít v lisu na česnek nebo nastrouhat najemno). Toto množství smíchejte s 1 l vody. Pořádně promíchejte a nechte 24 hodin odstát. Slijte přes jemné sítko a tekutinu používejte v postřikovači. Ihned jej spotřebujte, protože není vhodný k dlouhodobému uchovávání. Hodí se pro rostliny v zahradě, i ty v květináčích doma. Působí jako prevence i léčba.

Česnekový odvar

Smíchejte 200 g česneku a 10 l vody a nechte odstát po dobu 24 hodin. Poté vařte asi 20 minut. Po vychlazení používáme v postřikovači. Tento produkt je mnohem odolnější, takže jej můžete skladovat až 2 měsíce v uzavřené nádobě na tmavém místě.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-wykorzystac-czosnek-i-drozdze-w-ogrodzie,nId,4906060

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!