Grilování šťavnatého kuřete

Grilované kuře

Milujete šťavnaté kuřátko? Kdo by si jej nedal? Snad jen vegani a vegetariány. Protože je ale člověk většinou od přírody všežravec, může si dopřát i takovéto dobrůtky. My se zaměříme na grilování kuřete v zahradním grilu. Podíváme se v podstatě na všechny aspekty a také nabídneme video z akce, kdy jsme grilovali kuře my. Možná se vám už při jeho sledování budou sbíhat sliny.

Volba správného grilu jako základ

V první řadě musíte mít kvalitní gril na kuře, který dokáže připravit tuto voňavou pečínku. Na klasickém grilu by se vám ugrilovat celé kuře nepodařilo a i s rozporcovaným bývají mnohdy problémy. Základem grilu na kuře je motorek, který napomáhá k otáčení celého kuřete. Jen díky tomu nedojde ke spálení kůrky, jež je ze všeho snad nejlepší. Volit lze jak grily na plyn, tak i elektřinu. Optimální volbou je ale klasický gril na kuře, jehož základem je pečení na dřevěném uhlí. Kuře na něm dostane specifickou podobu, kterou jinak vykouzlíte jen velmi složitě.

Co vše bude ke grilování zapotřebí?

V první řadě je třeba mít gril. Náš byl vyroben svépomocí. Motorek jsme dokoupili. K dispozici jsou na trhu dva typy. Jeden na baterie s čínskými střevy. Vydrží velmi krátce, jeho pořizovací cena se ale pohybuje v rámci korun. Naopak motorek poháněný klasickou elektřinou je dražší, pořídili jsme jej za 400 korun, ale vydrží dlouho. Nemusíte se navíc starat o baterie. Dále je třeba mít správné kuře. My koupili Vodňanské, které je údajně chováno v klidu. Tak zlatavější bylo již syrové… Kuře je zapotřebí naložit. Volit lze různé bylinky. My jsme jej večer před grilováním namočili do směsi grilovacího koření bez glutamanu a olivového oleje.

Na co si dát při grilování pozor

Důležité je především dobré uchycení kuřete. Pokud vám křídla plandají volně, přivažte je, budou se jinak pálit. Dále nezapomeňte dát kuře na gril až v době, kdy dokonale rozžhavíte uhlíky. Optimální je řešení pomocí horkovzdušné pistole. Dodržte i celkovou dobu grilování. Měla by se pohybovat cca něco přes 2 hodiny. Kuře musí jít dokonale od kosti. Podívat se na naše grilování můžete na tomto videu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.