Zatočte s plevelem v trávníku

Plevel v trávníku

Plevel v trávníku je největší strašák mnohých majitelů zahrad. Není se čemu divit. Nikdy nevíte, co i ve vašem pěstěném trávníku může kdy vyrůst. Bránit se tomuto nechvalně známému fenoménu lze, a to několika způsoby. Než se na ně podrobně podíváme, pokusíme se vyjmenovat nejznámější plevel, který se v trávníku standardně vyskytuje. Jeho šíření je bohužel zcela přirozenou záležitostí. Vzduch prostě nijak neovlivníte…

Jaký plevel roste v trávníku nejčastěji?

Tradičně se setkáme především s klasickými rostlinami majícími vysokou schopnost adaptace v cizím prostředí. Jen pro přehlednost jsme vytvořili malý výčet. Jde tedy o:

  • jetel,
  • kokošku, pastuší tobolku,
  • pcháče,
  • smetánku lékařskou,
  • jitrocel,
  • sedmikrásku.

Samozřejmě existuje i spousta dalších specifických rostlin.

Mechanická likvidace je pracná

Pokud se rozhodnete pro mechanickou likvidaci plevele, pak se připravte na velmi zdlouhavou činnost. Vzít do ruky můžete šroubovák a následně se snažit jednotlivé rostliny dostat ven. Učinit tak musíte i s kořenem, jinak vaše námaha vyjde vniveč. Po těchto plevelných rostlinách navíc zůstanou v trávníku díky, které je třeba zasypat zeminou a travním semenem. Existují samozřejmě i přímo vytrhávače plevele. Výborný je ten od společnosti Fiskars. Často si ale poradí pouze s pampeliškami a nikoli s plazivými pýry.

Selektivní herbicidy jako řešení

Jestliže se nechcete extrémně nadřít s nejistým výsledkem, vsaďte na služby selektivních herbicidů. Nejedná se sice o nijak přírodní látky, ale použijete-li je jednou ročně, výsledku se dočkáte a půdu si nijak výrazně nezamoříte. Výbornou volbou je prostředek Bofix, který hubí dvouděložné rostliny. Tráva samozřejmě zůstane netknutá. Je třeba jej aplikovat postřikovačem v bezvětří. Jisti si musíte být i tím, že následující minimálně 2 hodiny nebude pršet. Výsledek se dostaví u některých rostlin již do několika dní, u jiných týdnů. Již po nástřiku ale budou projevovat známky poničení typické ohnutými lístky. Později uschnou kompletně.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.