Gloxínie jsou královnami zimních oken – podpořte je v kvetení ověřeným způsobem

Gloxínie jsou královnami zimních oken: Jen málokteré květiny umí být během podzimního a zimní období tak efektní, jako právě gloxínie (Gloxinia). Patři do stejně čeledi jako africké fialky nebo třeba křivky. Jejich květy jsou ovšem mnohem větší a krásnější. Ne vždy se jim však bohužel u nás doma daří tak, jak bychom chtěli. A co tedy dělat, aby gloxínie rozkvetly?

Gloxínie jsou na trhu k dostání v mnoha barvách. Nejefektivnější však bývají červené nebo fialové, případně vícebarevné kultivary. Pokud už začnou kvést, vydrží vám tato krása na okně několik týdnů. A co udělat pro to, aby to tak doopravdy bylo?

Gloxinie

Foto: Pixabay

Gloxínie nemají rády přelévání

Pokud něco gloxiniím nesvědčí, pak jsou to moderní přetopené obývací pokoje. Pokud je postavíte na parapet přímo nad topení, nebude se jim to líbit. Mnohem lépe se jim bude dařit v chladnější ložnici. Pokud však nemáte jinou možnost, pak se postarejte o to, aby gloxínie tímto umístěním trpěly co nejméně. Pro začátek je postavte na misku s vlhkými oblázky tak, aby se voda odpařovala do vzduchu kolem nich. Přímé rosení bohužel nesnášejí, takže takto jim pomoci nemůžete. Pokud je to také možné, odstiňte jejich listy od horkého vzduchu proudícího od topení nějakou překážkou.

Dalším kamenem úrazu bývá zálivka. Gloxínie zalévejte střídmě – přelévání opravdu rády nemají. Používejte vždy jen odstátou vodu – čerstvou vodou z kohoutku byste gloxíniím ublížili. Snadno jim totiž nastydnou kořeny a následně začnou uhnívat. A to byste zcela jistě nechtěli. Na závěr také nezapomeňte gloxínie jednou do měsíce vyživit hnojivem pro kvetoucí rostliny.

Zdroj: https://www.blendea.cz/profil-reishi/, https://www.reishi-ganoderma.cz/?gclid=Cj0KCQjwxveXBhDDARIsAI0Q0x1AqezNCD6sUlcdHMcdegP0rCMpBrblmqbbDzASQ5S7wp8ppFOX8JkaAk6REALw_wcB, https://www.superionherbs.cz/reishi/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)