Kuna ve vašem domě: Spolehlivé metody, jak se jí zbavit

Kuna lesní

I když vypadá roztomile, může napáchat mnohé škody na vašem majetku. Usazuje se například ve vašem autě, kde může leccos rozkousat a vy tak musíte investovat nemalé peníze do opravy. Taktéž často bydlí ve vašem domě. Vzhledem k tomu, že se jedná o zvíře, které je aktivní v noci, můžete slyšet, jak nad vámi šramotí. Přímo pod vaší střechou kálí, močí a také ničí střešní izolaci. I to jsou obrovské finanční škody. Jak se jí tedy zbavit?

Speciální biologické přípravky

K dostání jsou například biologické přípravky ve formě visačky – něco jako klasický vonný „stromeček“ do auta. Tato visačka je ale napuštěna přípravkem, který kuny a jiné hlodavce odpuzuje. Můžete je použít v autě, ve střeše a na dalších místech, kde se kuna nachází (poznáte to například podle výkalů). Visačku jednoduše vyjměte z obalu a zavěste ji (v případě použití do auta ji dejte do takové části motoru, kde nejsou pohyblivé prvky motoru). Visačka má účinnost asi 1 až 2 měsíce.

Kuna

Foto: Pixabay

Kuna a odpuzovače

Praktičtější použití mohou mít odpuzovače ve formě spreje. I ty se dají aplikovat na auta i budovy či různá místa, kde se kuny často vyskytují. Fungují tak, že obsahují směs éterických olejů, které kunám nevoní. Kuny by se tak místům, kde se tyto „vůně“ vyskytují, měly vyhýbat. Nemusíte se bát, že byste těmto roztomilým zvířátkům nějak ublížili na zdraví.

Kuličky proti kunám

Tyto speciální kuličky kuny taktéž odpuzují, aniž by jim ubližovaly. Určeny jsou do motoru auta. Použít je můžete celoročně. Před aplikací je důležité povrch důkladně očistit od stávajících výkalů kun a podobných nečistot. Jedna kulička vydrží asi na 6 týdnů. Kulička se upevní do speciálního držáku, který je součástí balení. Nesahejte na kuličky holou rukou, po dokončení aplikace si umyjte ruce. Nevýhodou je to, že při nedbalém umístění, mohou kuličky za jízdy vypadnout.

Zdroje info:

https://www.idnes.cz/hobby/domov/jak-se-zbavit-kuny-rady.A180214_114814_hobby-domov_bma

https://www.ireceptar.cz/zvirata/jak-se-zbavit-kuny-30000126.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!