Krev z čumáku: Jen málo majitelů psů ví, jak postupovat

Nemocný pes

Psy si pořizujeme, aby nám přinášeli radost. Bohužel, stejně jako my, i psi mohou být nemocní. Krev z čumáku je varovným znamením, které bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Krvácení může mít více příčin, doprovázeno může být celou spoustou příznaků. Může jít o onemocnění dýchacího, trávicího, močového a nervového systému. Rozhodnete-li se tento problém neléčit, může to vést až k úmrtí vašeho mazlíčka.

Krev z čumáku – první pomoc

Pokud si všimnete, že váš pes krvácí z čumáku, to první, co byste měli udělat, je snažit se udržet ho v klidu. Vyhněte se rychlým pohybům. Na kořen čumáku můžete přiložit ledový obklad, které obvykle zpomalí nebo dokonce zastaví krvácení. Poté navštivte veterináře. Příčin totiž může být spousta. Například trauma čenichu, infekce horních cest dýchacích, ale také nádor. Přesnou diagnostiku ale umí udělat pouze veterinář.

Pes

Foto: Pixabay

Příznaky krvácení

Kromě krvácení z nosních dírek psa může být krvácení doprovázeno taktéž dalšími příznaky. Typické je zvracení (neobvyklé tmavé barvy), otok, podivný vzhled kůže čumáku, neobvyklé chování psa (hlasité kňučení). Není výjimkou, že se vyskytuje pouze krvácení z čumáku. I to je důvodem návštěvy veterináře.

Příčiny krvácení z čumáku

Příčin může být spousta. Poranění čenichu v důsledku pádu může být sice závažné, většinou se ale jedná o zjevnou příčinu. To vysoký krevní tlak, onemocnění zubů, přítomnost nádoru, problémy s koagulací, přítomnost cizího tělesa v čumáku, požití jedu na krysy, plísňové infekce nebo nemoci přenášené klíšťaty mohou být nemoci, které jsou hůře odhalitelné.

Léčba krvácení z čumáku

Léčbu stanoví veterinář podle toho, co je příčinou krvácení z nosu. Co může udělat majitel, je zajištění správného dýchání a zamezit nadměrné ztrátě krve u psa, než se dostane k veterináři. Po návštěvě veterináře budete sledovat aktivitu psa, jeho chuť k jídlu a celkové chování svého mazlíčka.

Zdroje info:

https://vcahospitals.com/know-your-pet/nose-bleeds-or-epistaxis-in-dogs

https://wagwalking.com/condition/nose-bleed

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!