Fotbalový, tenisový, golfový: Specifika péče o tyto trávníky

Fotbalový trávník

Krásnou travnatou plochu na zahradě chceme mít určitě všichni. Zahradnímu trávníku jsme se ale už v minulosti věnovali několikrát. I z toho důvodu se v tomto článku budeme věnovat trávníkům sportovním. Rádi se na ně díváme, milujeme pohyb po nádherně střiženém pažitu, ale o času, který stráví lidé při jeho péči, už nevíme. Jak je to tedy s trávníkem na fotbalovém hřišti, tenisovém kurtu a v golfovém areálu?

Nádherný fotbalový koberec se vším všudy

Víte, kolik času zabere profesionálům péče o precizně střižený fotbalový trávník? Až 8 hodin denně! Zdá se vám to až příliš? Pak vězte, že mezi každodenní údržbu patří tradičně provzdušnění, kropení a nakonec naprosto přesný sestřih. Standardně se trávník stříhá maximálně na délku 30 mm, a to několikrát za týden. Zapomenout přitom nelze na hnojení. Trávník musí být maximálně odolný vůči mechanickému poškození a také je třeba, aby zvládl co možná nejrychlejší regeneraci. Jaké traviny bývají základem fotbalového trávníků? Zejména jílek vytrvalý a lipnice luční. Jinak se trávník nanáší v pásech a jeho výměna je neskutečně nákladná.  Zapomenout nelze ani na vyhřívání. To je sice skvělé, nicméně snižuje dobu regenerace pažitu. K tání sněhové přikrývky primárně neslouží, sníh je nezbytné nejdříve odstranit.

Fotbalový trávník

Foto: Pixabay

Jako ve Wimbledonu

U nás jsou travnaté kurty v minimálním zastoupení. Dříve tomu bylo jinak, nicméně tráva byla postupem času vytlačena antukou. Dnes je hlavně v Anglii a základem celého trávníku je jílek. Na Wimbledonu je jeho zastoupení 100%! O trávu je zapotřebí také neskutečně intenzivně pečovat. Činnosti jsou podobné jakou fotbalového hřiště. Travnatý dvorec se ale musí každým rokem kompletně přesít. Míčky na trávě rychleji odskakují a měly by mít správnou trajektorii.  

Travnatý kurt

Foto: Pixabay

Jaká jsou specifika golfového pažitu?

Sport, který přišel do světa z Velké Británie, Irska a Skotska se vyznačuje specifickou úpravou greenů. 32 000 golfových hřišť po celém světě je sečeno každým dnem. Na jednotlivé části hřišť se přitom využívají různé travní směsi. Odpaliště a fairway si zaslouží jinou než jemňounce střižený green!

Golfové hřiště

Foto: Pixabay

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.