Dýně hokaido už zrají: Možností využití je hodně

Dýně hokaido

Uvažujete o pěstování některého druhu dýně? Pak rozhodně vsaďte na dýni hookaido. Tato v poslední době hodně moderní dýně se pěstuje na mnohých zahradách. Rozhodně není tak velká jako její ostatní kolegyně, nicméně svojí chutí a multifunkčním využitím vás stoprocentně dostane. My se v následujících řádcích podíváme na to, jak vlastně dýni hokaido zpracovat, jak chutná a také na konkrétní uchování a alternativy využití.

Hokaido neloupejte!

Máte na zahrádce krásnou dýni hokaido a chcete ji použít? Pak ji určitě neloupejte. K odstranění slupky přistupte pouze v případech, že je nějakým způsobem narušena. Slupka v důsledku vaření kompletně změkne a dodá polévce nebo jinému pokrmu dokonalou oranžovou barvu. Samozřejmě také nepřijdete o spousty vitamínů, jež se právě v této části dýně nacházejí.

Dýně hokaido

Foto: Pixabay

Příprava dýně hokaido

Tykev se rozřídne na dvě poloviny, a to přes stopku. Vlákna se semínky se kompletně z dýně vyjmou ven. Dýňová semínka určitě nevyhazujte, můžete je použít příště na vaření, případně se z nich může stát krásná ozdoba nějakého pokrmu z dýní. Měkká dužnina disponující vlákny je fakticky nepoužitelná a dále se nezpracovává. Krájení zralé dýně hokaido bude kvůli její tvrdosti náročnější, nicméně nějakou tu námahu obětujete.

Polévka z dýně hokaido

Foto: Pixabay

Jaká je chuť dýně hokaido?

Lehounce oříšková. Za syrova se samozřejmě tato dýně nekonzumuje, nicméně využít ji lze prakticky takřka do čehokoli. Tradiční záležitostí je především krásná krémová oranžová polévka z dýně hokaido. Ta je naprosto jednoduchá. Stačí vám jen uvařit dýni hokaido ve vývaru, následně rozmixovat a přidat smetanu a sůl. Jinak se z dýně hokaido vytváří také nádivky, dezerty nebo jiné pokrmy. Vynikající jsou třeba muffiny. Jestliže z dýně hokaido vyrobíte pyré, také si nesmírně pochutnáte.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.