Čokoládové víno dělá svému názvu čest aneb pro se porozhlédnout po akébii

Hledáte-li rychlerostoucí popínavku, odolnou proti mrazu, bude akébie velmi dobrou volbou. A máte-li navíc rádi exotické ovoce, které bez obtíží poroste i v našich zeměpisných šířkách, nezbude vám zkrátka nic jiného, než si ji opravdu pořídit. Koneckonců, už její přezdívka čokoládové víno slibuje mnohé.

Řeč je o akébii pětičetné (Akebia quinata), jíž se v našich podmínkách daří nejlépe. V zahradnictvích jde zatím spíše o vzácného hosta, pochází totiž z Koreje a Japonska, takže jí cesta do Evropy zkrátka chvilku trvala.

Jak pěstovat akébii

Pokud na ni narazíte, určitě s její koupí neotálejte. Nezalekne se žádné nadmořské výšky ani druhu půdy. Nejlépe se jí sice daří v těch propustných a výživných, ale nepohrdne ani těmi jílovitými či písčitými. Jen zkrátka poroste o něco pomaleji – v ideálních podmínkách přirůstá až tři metry za rok.

Foto: Pixabay

A stanoviště? Nemá ráda silné polední slunce ani úplný stín, jinak je opravdu ale opravdu nenáročná. Ochotně poroste plot, pergolu, altán i zahradní branku. A rozhodně nezůstane jen u zelených listů…

Vždy pořizujte alespoň dvě rostliny

V dubnu a květnu se na rostlině vyvíjejí purpurové samiči a růžové samčí květy. Voní po čokoládě a přitahují opylovače. V říjnu se pak můžete těšit na podlouhlé fialové bobule o délce až deset centimetrů s bílým středem. Chutnají po melounu a dají se zpracovávat podobně jako třeba vinná réva. Aby byla úroda maximální, vysazujte na zahradu vždy alespoň dvě rostliny.

O akébii se starat téměř nemusíte

První jaro poté, co se akébie úspěšně zabydlela na vaší zahradě, si vezměte k ruce nůžky a všechny výhony zkraťte alespoň o třetinu. A začne-li se po několika letech rostlina vyholovat odspodu, zmlaďte ji do výšky 40-50 cm nad zemí.

A bude-li opravdu sucho, dopřejte jí trochu vody. A to je opravdu vše. Na jaře bude vděčná za trochu kompostu, ale poroste i bez něj. Silné mrazy jí nepoškodí a na jaře znovu rychle obrazí. Narazíte-li na ni v zahradnictví, určitě si ji pořiďte. Bude vám dělat radost v mnoha směrech opravdu dlouhá léta.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)