Zbavte se škůdců a hmyzu: pěstujte tyto rostliny

Aksamitník

Skvělým způsobem, jak se přirozeně zbavit nejrůznějších škůdců, je pěstovat také rostliny, které jim nevoní. A které je přímo odpuzují. Díky tomu si můžete ušetřit námahu i peníze při aplikaci chemických postřiků, které navíc musíte aplikovat ve vhodných podmínkách (nesmí být větrno, deštivo apod.). Rostliny, které odpuzují škůdce, jsou z velké většiny aromatické. Nám ale jejich vůně obvykle nevadí.

Levandule

Právě vůni levandule spousta lidí přímo miluje. A skutečnost, že odpuzuje škůdce, je jen dalším bonusem. Levanduli se vyplatí nasušit a použít také v šatníku, kde odpuzuje moly a zároveň krásně voní. Tato rostlina je navíc skvělá také v tom, že se hodí do téměř jakékoli zahrady.

Aksamitník

Vůně této rostliny nemusí být příjemná jen hmyzu, ale také některým lidem. Jejich výhodou je ale krásný vzhled a nenáročnost. Jsou to vytrvalé a odolné rostliny, z jejichž květů se můžete radovat od června až do prvních mrazíků. Kromě mšicí odstraní také krtky.

Máta peprná

Jedna z nejaromatičtějších a také nejznámějších bylin na světě. Téměř každý z nás si představí žvýkačky nebo zubní pastu a typickou vůni máty. Máta se ve vaší zahradě šíří téměř sama (její růst je nutné kontrolovat) a odpuzuje mnohonožky, které patří k zákeřným druhům škůdců. Není snadné se jich zbavit. Mátu navíc můžete využít ve spoustě receptů – zejména těch letních a taktéž je skvělá pro přípravu dresinků a marinád při grilování. Oceníte ji také v nápojích.

Máta peprná

Foto: Pixabay

Rozmarýn

Rozmarýn miluje slunce a snese spíše období sucha než přemokření. Je velmi aromatický a jeho vůně je nám lidem velmi příjemná. Na druhou stranu mravenci a mouchy ji nesnáší, proto se vyplatí pěstovat rozmarýn poblíž venkovního posezení. Užitečný bude také v kuchyni.

Pelargonie

Tato rostlina někomu voní, jinému nepříjemně zapáchá. Pravdou ale je, že si poradí s různým hmyzem ve vaší zahradě. Například komáři jej přímo nemusí, proto je to skvělá rostlina, kterou byste měli pěstovat na okenním parapetu.

Bazalka

Tato dnes již velmi populární bylinka má své místo v naší kuchyni. Je aromatická a pro většinu lidí je tato vůně velmi příjemná. Na druhou stranu hmyz odpuzuje.

Zdroj: https://zycie.news/ciekawostki/20400-te-rosliny-odstrasza-nawet-najciezsze-szkodniki-mozna-posadzic-je-w-ogrodzie-i-na-balkonie

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!