Túje v zimě a péče o ně: Rozhodně se nevyplatí nechávat je napospas přírodě

Tůje

Spousta majitelů zahrad má jako živý plot zerav západní neboli v běžné řeči túji. Mnoho z nich se domnívá, že se jedná o naprosto nenáročnou rostlinu, která takříkajíc roste sama jenom se občas zastřihne. Ano i ne. Jako o každou rostlinu je třeba i zeravu západnímu věnovat náležitou péči.

Co je zerav západní

Zerav západní je jehličnatý stálezelený strom z čeledi cypřišovitých. Pochází ze Severní Ameriky. U nás se používá typicky k vytváření živých plotů. Lidový název je túje nebo peručí. Zerav západní dorůstá výšky až kolem 15 – 20 metrů. Má tvar úzkého kužele a koruna je hustá. Zerav západní nabízí mnoho kultivarů, které lze samozřejmě pěstovat i jako okrasné solitéry.

Jak o zerav západní pečovat

Ačkoliv se to nezdá, ale i venkovní jehličnan jako je zerav západní potřebuje péči. Pokud máte živý plot, je vhodné jej dvakrát ročně zastřihovat. Nejlépe na sklonku zimy a poté přibližně koncem června. Kultivary pěstované jako okrasné solitéry také vhodně zastřihujte a tvarujte.

Tůje

Náhledové foto: Pixabay

Jak zerav západní zalévat

Zerav je vhodné zalévat celoročně, ale v různé intenzitě a v různou dobu. Na jaře a na podzim je nejlépe načasovat závlahu na ráno, tak aby voda během dne vsákla do půdy. Naopak v horkých letních dnech ocení vodu až pozdě večer. Před prvními mrazy ještě rostlinu zalejte. V zimě je zálivka vhodná přibližně jednou měsíčně a to i v případě, že nastane obleva nebo tání.

Zdroj: https://pestujme.cz/tuje-potrebuji-behem-zimy-specialni-peci-na-zasadni-vec-majitele-zahrad-casto-zapominaji/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-tuje-a-co-delat-pri-jejich-hnednuti, https://cs.wikipedia.org/wiki/Zerav

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)