Červená čočka nenadýmá a je optimální pro zdraví i hubnutí

Červená čočka

Máte rádi luštěniny? Aby ne, vždyť pro lidské se jedná o vynikající zdroj potřebných látek. Hodě oblíbená je u nás především klasická zelená čočka, nicméně vynikající je také ta červená. Obsahuje stejné látky, jako je tomu v případě zmiňované zelené, nicméně dostanete z ní ještě poměrně zajímavý bonus. My se nyní podíváme na spousty důvodů, jež by vás měly vést k tomu, že se červená čočka dostane na váš jídelníček.

Trochu jiná jíška…

Zdravější vaření je poměrně diskutovaným tématem a v souvislosti s ní se hodně skloňuje zahušťování polévek a omáček. To se standardně řeší prostřednictvím jíšky vyrobené z másla a mouky. Tuto standardní záležitost lze bez problémů nahradit. Jak? Jednoduše? Prostřednictvím červené čočky. Stačí vzít hrst a přibližně 15 minut před dovařením pokrmu ji do něj nasypat. Krásně se vám rozvaří a vy budete mít omáčku nebo polévku dokonale zahuštěnou.

Expresní příprava

Jakékoli luštěniny bychom zřejmě vařili mnohem častěji. Nechce se nám ale hlavně kvůli tomu, že se čočka dlouho namáčí a čeká se na to, až změkne. Červené čočky se ale tato informace netýká, jelikož se nenamáčí a uvařená je za pouhých 15 minut!

Červená čočka

Bílkoviny, minerály i vitamíny

Bílkovin je v červené čočce skutečně spousta. Jen pro představu, zhruba jeden šálek této luštěniny obsahuje 18 gramů bílkovin. Jedná se o optimální součást jídelníčku veganů i vegetariánů. A co minerály a vitamíny? Červená čočka obsahuje například:

  • vápník,
  • selen,
  • draslík,
  • mangan,
  • hořčík,
  • zinek,
  • hodně železa.

Tolik potřebná vláknina

Potřebujete najít bohatý zdroj vlákniny? S červenou čočkou se vám to bez problémů podaří. Vždyť pouhý jeden šálek obsahuje celkem 16 gramů vlákniny. Denní dávka se obecně udává v počtu 30 gramů. Zkrátka zasytí a podpoří trávení.

Prostě nenadýmá a má nízký glykemický index

Na rozdíl od mnohých jiných luštěnin se můžete spolehnout na to, že červená čočka nenadýmá. Glykemický index červené čočky je okolo 30. Dobře vás zasytí a příjem cukrů bude minimální.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.