Domácí nakládané okurky: zkuste je tentokrát trochu jinak

Okurky

Nakládané okurky jsou jednou z nejoblíbenějších možností, jak prodloužit jejich životnost – a to několikanásobně. Možná ale, že už se vám začínají hromadit ve spíži. Nebo prostě jen chcete zkusit něco nového. Zkoušeli jste už nakládané okurky z ledničky? Výhodou této metody je to, že okurky jsou poměrně rychle připravené – již po 24 hodinách. Příprava je velice jednoduchá, vyžaduje krájení, vaření solného roztoku a chlazení v lednici. Nevýhodou je to, že takto naložené okurky nejsou určeny k dlouhodobému skladování.

Použít můžete i jinou zeleninu

Pro přípravu tohoto receptu se skvěle hodí právě okurky. Využít ale můžete v podstatě jakoukoli zeleninu, o které víte, že ji nestihnete spotřebovat (nebo máte prostě chuť na nakládanou zeleninu). Stejným způsobem jako okurky tak můžete nakládat také cuketu, mrkev, ředkvičky i jinou zeleninu, kterou rádi jíte syrovou. Na 500 g zeleniny budete potřebovat asi dvě sklenice o objemu 500 ml.

Nakládané okurky

Foto: Pixabay

Rychlá a snadná příprava

Příprava vám zabere asi 30 minut. Pak je ale zapotřebí 24 hodin nechat zeleninu naležet v solném roztoku. Sklenice si umyjte a nachystejte si také víčka. Také zeleninu pořádně omyjte pod proudem vody. Nakrájejte zeleninu na plátky, kolečka nebo proužky – záleží na tom, jaký druh zeleniny máte. Okurky můžete nakrájet na kolečka, ale také na podélné čtvrtiny. Zeleninu naskládejte do sklenic tak, aby zůstalo co nejméně volného prostoru.

Solný roztok

V průběhu krájení už si můžete připravovat solný roztok. Smíchejte 1 šálek vody, 1 šálek jablečného octa, ¼ šálku cukru krystal a 1 lžíci soli. Přiveďte k varu. Zamíchejte, aby se cukr i sůl rozpustily. Poté odstavte a směsí zalijte zeleninu ve sklenicích. Zavíčkujte je a nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Poté umístěte do lednice na 24 hodin. Po této době už můžete začít konzumovat.

Tip na závěr

Spolu s okurkami můžete nakrájet také 1 cibuli na tenké proužky. Promíchejte s okurkami a naplňte jimi sklenice. Poté už zalijte solným roztokem a pokračujte stejným způsobem. Můžete použít také mix různé zeleniny – zelí a mrkev jsou mimořádně dobrou kombinací.

Skladování

Okurky vydrží v lednici asi měsíc (po otevření sklenice ji spotřebujte do jednoho týdne). Pokud si všimnete kvašení, nejezte je a zlikvidujte. Můžete je podávat jako přílohu k jídlům, součástí obložených chlebů, zeleninových salátů nebo jako součást předkrmů.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/how-to-make-refrigerator-pickles-83971

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!