Cibule není jen na vaření. Zjistěte na co všechno ji můžete použít

Když se řekne cibule, každý z nás si představí tuto klasickou plodinu. Není třeba ji představovat, známe ji všichni. Je významnou součástí nejrůznějších českých receptů. Téměř každý zahradník, který pěstuje zeleninu, pěstuje i tuto plodinu. Protože je tak oblíbená, není divu, že dostupné jsou mnohé druhy cibulí. Můžete si tak zvolit podle toho, na co cibuli potřebujete. Nezapomeňte, že cibule nejen skvěle chutná, ale má také léčivé účinky. Na co všechno ji tedy používáme?

Přírodní antibiotikum

Cibuli i česnek nazýváme přírodními antibiotiky. To proto, že se snadno dokážou vypořádat s nejrůznějšími choroboplodnými zárodky díky svým dezinfekčním, antibakteriálním a antivirovým účinkům. A nejen to. Vláknina i další látky obsažené v těchto cibulovinách mají pozitivní účinky na naše trávení. O léčivých účincích těchto plodin se vědělo již ve středověku. To, spolu s faktem, že cibuli je velmi snadné pěstovat, je důvodem její obliby.

Cibule na talíři

Možná už jste slyšeli o tom, že když cibuli nakrájíte na talíř v době chřipkových epidemií a budete vdechovat její výpary, nachlazení a chřipka se vám vyhnou. Je to skutečně pravda. To je dobrá zpráva pro ty, kteří nechtějí cibuli z nějakého důvodu rovnou konzumovat. Cibulové výpary nejsou příjemné pro různé škodlivé organismy, takže chcete-li si zachovat zdraví, víte, co dělat.

Cibule: Foto Pixabay

Vnitřní použití

Na začátku musíme prozradit, že svoje téměř až zázračné léčivé účinky si cibule neuchovává vařením. Musíte tedy konzumovat cibuli čerstvou. Pak bude mít velké množství vitamínu C, sodíku, vápníku, železa, fosforu a draslíku. Díky tomuto složení jsou cibule skvělé pro osoby s vysokým krevním tlakem, vysokým obsahem cukru v krvi či těmi, kteří trpí na střevní parazity. Cibule dokáže pomoci také při problémech s dýchacími cestami.

Vnější použití

Asi nejznámějším vnějším použitím cibule je potírání hmyzích (včetně vosích a včelích) štípanců. Cibulová šťáva je skutečně dostatečně prospěšná v těchto případech. Použít ji ale můžete i ve formě tinktury při zácpě nebo jiných trávicích potížích. Velice prospěšné je také použití cibule při bolesti v krku – smíchejte cibulovou šťávu se stejným množstvím medu a užívejte po lžičkách třikrát denně. Ušetříte tak peníze za nejrůznější pastilky proti bolesti v krku.

Cibule: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!