Hřib dubový

Dají se jíst červivé houby? Každý s nimi nakládá jinak

Houbová sezona aktuálně kulminuje a zřejmě ještě nějaký ten týden budou mít houbaři žně. Najít se dá prakticky všechno, nicméně mnohé plodnice nejsou použitelné. Proč? Samozřejmě kvůli červivosti. Jsou houby, jež jsou prolezlé kompletně, nebo plodnice pouze částečně červivé. Jsou lidé, již nad takovýmto stavem hub mávnou rukou, ale spousta z nás je vyhazuje. Jak se tedy věci s červivostí mají? Co ji způsobuje a jaké houby se s červy dají jíst?

Kde se červi vlastně berou?

Červivost spočívá v podstatě v tom, že houby jsou konzumovány larvami hmyzu. Ten se různí. Nejčastěji se na ní podílejí larvy bedlobytky houbové či hřibové. Právě tento hmyz dokáže naklást více než 100 vajíček do horních partií třeňů. Když larvy ukončí vývoj, postupují směrem dolů. U mnohých hub jsou specificky napadeny pouze spodky třeňů. Typická je v tomto kupříkladu muchomůrka růžovka, kde spodní část třeně masivně růžoví.

Hřib dubový

Míra červivosti se individuálně liší

Do jaké míry jsou houby napadené červy, závisí na několika různých faktorech. Tradičně se jedná o počasí. Při vysokých vedrech panujících hlavně v červnu a červenci, jsou obecně hoby červivější. Určitě záleží také na vlhkosti a samozřejmě konkrétním stanovišti. Jinak nelze zapomenout i na fakt, že některé druhy jsou rezistentnější. Na mysli máme kupříkladu bedlu vysokou, pýchavku a některé jiné.

Hřib kovář

Jíte červy?

Většinou se houby napadené červy vyhazují. Především houby určené na sušení je zapotřebí pořádně projít. I jeden zapomenutý červ dokáže následně při sušení spáchat solidní škody. Pokud to neřešíte, nejspíše se setkáte s larvami plovoucími v houbové polévce. Nic příjemného. Pokud houby ihned využijete, lze použít i plodnice jemně napadené červy. Jsou lidé, kteří hovoří o tom, že červi nevadí. Vždyť plodnice částečně zkonzumované slimákem se také požívají! Jedli byste ale třeba salám napadený larvami? Asi těžko. Rozhodnutí je na každém z nás. Jedovatí červi nejsou, ale…

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

53 komentářů

 1. Lukass Odpovědět

  Tento článek jsem otevřel s jasným očekáváním. Dozvědět se jestli larvy živící se na houbách, nebo jimi vyměšované látky jsou nebo nejsou zdraví ohrožující, případně jestli nepoukazují na nějaký problém s houbou samotnou. Přečetl jsem si ovšem pouze výtah z wiki a ozvěděl jsem se že podle autora článku je to fuj.

  Ostuda a zbytečnost. Jak článek, tak sám autor!

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   zdraví ohrožující nejsou a na wiki jsem nebyl.
   Díky za podnětnou poznámku.
   Zbytečnost

   1. Jarda Odpovědět

    „Především houby určené na sušení je zapotřebí pořádně projít. I jeden zapomenutý červ dokáže následně při sušení spáchat solidní škody.“

    S tímto výrokem nesouhlasím. I když, proti gustu … Naopak, mírně červivé houby využívám právě jen na sušení. Naprostá většina červíků při sušení vypadne, v sušce zůstávají a pak je vysypu. A navíc, bramboračka, kde sušené houby používáme nejvíc, bývá hustá, obsahuje i ingredience, ve kterých jsou případné larvičky zneviditelněné, třeba vaječný bílek. Ale ještě jednou zdůrazňuji – mírně červivé. A sušit se dají prakticky všechny jedlé houby i lupenaté. Ideální ve směsi jsou hřiby kováři, křupnou mezi zubama a polévka s nimi má nádhernou tmavou barvu.

    Zdravím, Jarda

  2. PETR Odpovědět

   Tak příště články tohoto autora neotvirej a nebudeš mít z toho pupínky na hubě,radši napiš něco sám,ať se můžem s chutí zasmát a pobavit.Nejvíc vždy pi..jou jedinci,co sami h…o umí.Nebo jsem přehlídl nějakej tvůj odborný blábol?

  3. Miroslav Mašata Odpovědět

   Při čtení článku mě napadlo,že se dívám z okna a nikdo kolem nejde (řekl by pan Sovák). To srovnání se salámem je idiotské. Mirek.

 2. Čtenář Odpovědět

  Musím souhlasit s Lukass. Článek o ničem. Chtěl jsem se dozvědět to o čem se píše v nadpisu.

  1. pete Odpovědět

   lehce cervive hriby taky susim…spis je lepsi mit na pameti ze i nektere cervive houby se ji jen jednou..))

 3. Tom Odpovědět

  Tak než seriozní článek to působí spíše jako Úvaha v předmětu českého jazyka ve škole.
  Ale říkám to pořád, zde ve výtahu na novinkách si dělat naděje na nějaký slušný informativní článek „ne-li vědecky podloženou studii“ je beznadějné. Takovéto články dokáže sepsat kdejaký páťák na základní škole, s tím rozdílem, že místo honoráře za splněnou normu XY článků měsíčně si vyslouží známku či poznámku do žákovské knížky.
  Je to smutné.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuji za reakci,
   docela nechápu, že čekáte zdarma na internetu vědecky podložený odborný článek.
   Páťák na základní škole nemá šanci, to mi věřte, pracuji ve školství 15 let a češtinu na takto dlouhý text bez chyb nemá bohužel žádný. A to nejen páťák, ale i deváťák.
   Mějte se.

   1. Tom Odpovědět

    Děkuji za odpověď.

    Zdarma nejní úplně to správné označení, neboť je článek zpoplatněn formou reklam.

    Tedy, abych to pochopil, hodnota tohoto článku spočívá v jeho délce a absenci chyb? Vážně?
    My se ale nebavíme o gramatické stránce článku, nýbrž o informativní hodnotě a ta je nula nula nic. Neobsahuje naprosto žádné užitečné informace. Ani nadpis neodpovídá obsahu, Neboť je li nadpis v otázce, čekám v následujícím textu nějakou hodnotnou odpověď, né že autorovi to přijde fuj.

    Mimo to, co se týká chyb, tak psát do sešitu a nebo na počítači je velký rozdíl, především v tom, že existuje třeba takový MS Word a jeho kontrola pravopisu, či dokonce na googlu X stránek poskytující to samé.
    Tudíš říct, článek je naprosto v pořádku, protože neobsahuje gramatické chyby a je dlouhý, zavání skutečností, že i autor se snad i chytl za rypáček a příště své práci dá tolik potřebnou lásku a čas.

    (napsáno, nekontrolováno)

   2. Vladimír Odpovědět

    A mne docela děsí vaše celkem chladnokrevné tvrzení, že vlastně čtenář nemůže očekávat odborný článek. Znamená to, že si takové články cucáte z prstu vy i vaši „kolegové“?
    To si děláte z lidí pr… srandu?
    Nebo jste jen tak mimoděk přiznal, že jste podvodník?

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Teď úplně nechápu já vás. Nastuduji zdroje, případně přidám vlastní zkušenost a následně pracuji.
     Nic víc, nic míň. Někomu se text líbí, někdo ho zavrhne. Za odborníka se v žádném případě nepovažuji, jsme hobby magazín.
     Mějte se!

     1. Tom

      „Nastuduji zdroje, případně přidám vlastní zkušenost…“
      Zde si dovolím oponovat, tento článek jeví jasné znaky takzvaného „cucání z prstu“
      Nejní zde patrné „studování zdrojů“ ani ve stopovém množství a vlastní zkušenost? Obsah článku odpovídá přibližně stavu, kdy člověk byl poprvé v životě na houbách.
      Kdejaký houbař Vám tu vygeneruje esej na 10 normostran, která má hlavu i patu.
      Já opravdu nechci být zlý, ale takovéto články a k tomu absurdní argumentace mě dokáží dostatečně pohoršit.

      Jak se říká, „Buďto dělej věci pořádně, nebo je nedělej vůbec“

      Mě nyní stačilo do vyhledavače googlu napsat prosté „červivé houby“ a dostalo se mě dostatečné množství informací na plnohodnotný článek odpovídající nadpisu. Takže jaké „nastuduji zdroje“ k žádnému studování nedošlo, neboť už první výsledek vyhledávání obsahuje potřebnou odpověď na otázku.

     2. Radek Štěpán Autor příspěvku

      Ano, Googlu můj prostý text skutečně konkurovat nemůže. Takovouto argumentaci mohu použít na 90 % článků na internetu.
      Nejsme odborný magazín a nebudeme. Nechci odborné 10 stran dlouhé eseje ani nic podobného. Zároveň se ani nemám potřebu obhajovat. Diskusi tady nechávám na rozdíl od konkurenčních webů ke svobodnému vyjadřování názorů, a hlavně k doplnění informací. Váš případ je ten první. Děkuji tedy za kritiku, a tím svou účast v naší debatě končím. Nemám ani čas, a popravdě ani chuť. Mějte se!

 4. F. B. Odpovědět

  Červ se skloňuje podle vzoru pán tak,červi páni a to už jsem nějaký rok ze ZDŠ a nechlubím se,že mám dvanáct let ve školstí.

 5. Jiří Knobloch Odpovědět

  Červ v houbě, která prochází varem (vaření, smažení), se prostě rozvaří a nijak v jídle neuškodí. Srovnávat proto červa z uvařené houby s červem ze zkaženého salámu je naprosto mimo mísu…
  A červ ze sušící se houby vyleze, protože je mu, díky scvrkávání houby vlivem vysychání, malá. Proto nejraději suším houby na pečícím papíru, protože na něm červ, po vylezení z houby, uschne. Prostě mu to po něm neleze, nestíhá lubrikovat. 🙂
  Tohle fakt vypadá na článek z nutnosti, aby se na netu objevilo něco nového. Co na tom, že to postrádá jakoukoliv rozumnou informaci.

 6. Fanda Odpovědět

  Opravdu článek úplně, ale úplně, o ničem! Červi někomu vadí, někomu ne, jak to kdo máte a taky se dozvídáme, že houby bývají někdy červivé více, no a, světe, div se, někdy vlastně trochu méně… Promiňte, ale to má být článek o čem tedy? A ještě jedna věc, vaše čeština! Božínku, co znamená věta: Červivost spočívá v podstatě s tím, že houby jsou konzumovány larvami…??!! Co je to za nelogické slovní spojení, nesmyslné, mluvnicky vadné!? Nemá tam snad být „spočívá v tom, že…“?! Příp. ještě možná tak „souvisí s tím, že…“!? Promiňte, ale když neumíte správně česky, navíc nedokážete napsat článek s alespoň minimální vypovídací hodnotou, raději nepište nic.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuji, člověk si text přečte 5x a stejně tam nakonec něco zůstane.
   Tuto kritiku beru. Ano, udělal jsem chybu, již jsem opravil.
   Mějte se!

 7. Radek Odpovědět

  Když suším houby,tak je pak ke konci dám asi 30sec. na plný výkon do mikrovlnky.
  Breberky to spolehlivě zničí!
  Předtím se mi stávalo,že se mi z těch hub létaly jakési malé můry ,i když byli v uzavřené sklenici!Teď jsem to již nezaznamenal…

 8. Old. Kmoch Odpovědět

  Já houby vyhazuji a jím jen červy. Viděli jste „Motýlka“ (film, ne ten na pasece) jsou výborným zdrojem proteinů. Je to vlastně potrava budoucnosti. Zvykejte si!

  1. Bohumíra Odpovědět

   Váš komentář se mi moooc líbí! Navíc máte pravdu ohledně stravy budoucnosti. Po přečtení článku a jeho komentářů mi ten váš připadá velmi osvěžující! Děkuji!

 9. Mirek Odpovědět

  Nechápu, proč se tu všichni tak rozčilují nad kvalitou či obsahem článku. Tak si něco napište sami, ať vidíme, jak jste zdatní a zkušení. Jinak já zásadně zpracovávám všechny houby, které přinesu z lesa. Pokud houbu utrhnu, tak ji odnesu a zpracuji. Cokoliv jiného považuji za zbytečné plýtvání. Navíc houba obohacena o tak skvělý zdroj proteinů, přeci ji nevyhodím. A nedělám si žádnou srandu. Běžně jím hmyz, červy i jinou havěť, nemám k tomu žádný odpor. Lidé jsou moc přecitlivělí.

  1. aster Odpovědět

   A jíte i chlupaté housenky? Ty totiž nejí ani většina ptáků – takže to byste byl velice užitečný.

 10. Vojtěch Odpovědět

  Jaké škody že nadělá červ při sušení? Jinak souhlas s většinou ostatních diskutérů, jen rozčilovat se fakt nemá cenu – článků s obdobnou informační hodnotou je plný internet.

  1. aster Odpovědět

   Já jsem se rozčilovala nad článkem o thujích – ale teď už mi došlo, že tento web produkuje jen zábavu a už se nerozčiluju – člověk by se měl aspoň jednou denně pořádně zasmát 😀
   A jak už tu někdo psal, diskuze je výživnější než článek – pokud tedy zrovna neřeší češtinu – červům je to jedno.

 11. Viktor Odpovědět

  Tak četl jsem druhý článek autora, přiznám se opět mě zaujal nadpis. Jinak obsah článku nula nic.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Jste první a doufám poslední v této diskusi, jehož komentář jsem upravil. Zbytečné urážky mi napište do emailu, máte-li tu potřebu. Děkuji za pochopení.

 12. Lucie Odpovědět

  Já jsem strašně „cimprlich“ na tuhle „žoužel“. Houby miluju, ale jejich zpracování se u mě téměř rovná pitvě. Nesnesu jedinou dírku v kousku houby. Stejně to mám i s ovocem, např. s třešněmi – musím se do každé podívat. Doufám, že se nedožiju doby, kdy nebude k jídlu nic jiného, než hmyz 😀 A ano, při sušení může zapomenutý červík nadělat trochu neplechu. Nejednou jsem při sušení narazila na kompletně prodírkovaný plátek houby, o kterém jsem si myslela, že je čistý. Článek jako takový mi moc nových informací nesdělil al i tak jsem si ho s „chutí“ přečetla 🙂

  1. Babka Odpovědět

   Úplně mi Lucie mluvíte z duše. Konečně jsem našla spřízněnou duši se stejným přístupem k houbám a houbaření (a červům :-). Jsem ráda, že v tom nejsem sama.Také při čištění hub zažíváte ústrky a ironické komentáře ze strany ostatních? A slova o užitečných proteinech (hl. ze strany mužů), pitvách, mikroskopech a tak? Nikdo mi nevymluví, že červíci, plavající v polévce nejsou „eklhaft“. S tím musím s autorem článku souhlasit, a tak, ačkoliv článek jinak nic moc, díky němu jsem alespoň zjistila, že houby „nepitvám“ jen já.

 13. Embr Odpovědět

  No tak přesně tato otázka mi včera vrtala hlavou. Myslím, že když se houby vysuší tak ti červi vylezou, ne?

 14. Embr Odpovědět

  Úžasné…reakce lidí zde je na velmi “ vysoké“ úrovni. Já se ani autorovi článku nedivím, že dělá cenzuru. Ironií je, že pomlouváte autora a sami mu potom píšete sprosté komentáře na „úrovni“.
  Já tyhle stránky například vnímám spíš jako prostor ke komunikaci, vyjáření svého názoru..Pocitově mi přijde, že článek byl napsán proto, aby podnítil lidi k diskuzi (která se ale změnila v něco jako boj proti autorovi a urážení ho).

  1. aster Odpovědět

   Máte pravdu – diskuze je opravdu zajímavější než článek. Ovšem k tématu bych doplnila, že není červ jako červ – malí červíci (pokud jich není houba plná) mi nevadí, ale takoví ti hodně vypasení červi, kteří běžně dosahují délky 1cm a tloušťky cca 2mm – ty jíst nemusím.

   Autora nepomlouvám, ani ho neurážím – očekávám od něj ještě odbornou studii jablečných červů a na jaře bych si ráda přečetla něco o červech v třešních – a jinak si myslím, že články na toto téma nikomu neublíží – každý se může svobodně rozhodnout, bude-li červy žráti, nebo nebude 😀

 15. Martrix Odpovědět

  Tak nakonec se ukazuje, že jakkoliv obsahově prázdný, zavádějící, nebo dokonce chyby obsahující článek na netu má svůj smysl, pokud je umožněno jeho čtenářům o něm diskutovat. Z komentářů jsem se toho dozvěděl dost nejen o problematice červivosti, ale i o hnidopyšství některých lidí, kteří si zakládají na exaktních datech…a proto se prodírají hoby weby, které jsou spíš na úrovnihospodských a pavlačových plků, než aby brouzdali po wiki, případně zašli do knihovny a tam bádali nad problematikou červivosti hub společně s jim podobnými všeználky. Článek stojí za prd…ale je to svaté právo autora, takové články psát a pokud se pod něj i podepíše a místní kritika ho neirituje… . A k tématu…většinou houby mrazím, tzn. po očištění v hrnci na sádle, cibulce a s kmínem cca 20 min., dusím. A protože je i solím, tak se z nich stane houbové slimákoto a tam mě červi opravdu nevadí. navíc projdou varem, pak mrazem… . A když je hub jako letos…tak se s tím nepárám a vše červivé stejně vyhazuji. (odesláno bez kontroly, případné chyby jsou důkazem autentičnosti ;-))

 16. Miroslav Mašata Odpovědět

  já tyhle lidi skoro obdivuji. Nic neznají a nevědí,ale umí se prosadit. Asi stojí na správném břehu…

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den Mirku,
   už jsem se nechtěl do diskuze vůbec zapojovat, ale tak nějak mi to nedalo.
   Omlouvám se, že jsem smazal část vašeho komentáře, ale není nutné publikovat zbytečné invektivy laciného charakteru. Soudit člověka podle textu a tváře by nedal ani nejlepší psycholog.
   Jen k té druhé straně. Víte, kolik let a úsilí stojí vybudovat podobný online magazín? Zřejmě ano…
   Jinak se opakuji podruhé. Diskuzi jsem nechal na webu k tomu, aby byly články věcně doplňovány dalšími informacemi.
   U jiných podobných webů takovýto prostor z drtivé většiny nemáte, není tam uveden ani autor. Pak tedy prosím, využijte ho k věcnému argumentování a nikoli urážkám.
   Mějte se hezky, ať se daří!

 17. Vladimír Odpovědět

  „Především houby určené na sušení je zapotřebí pořádně projít. I jeden zapomenutý červ dokáže následně při sušení spáchat solidní škody.“ …
  Jako mnozí zde přispívající s tímto nemohu souhlasit. Nakrájel jsem a dal sušit částečně červivou a zdravou houbu společně. Byl to experiment, tak jsem celý proces sledoval. Červi vylezli a plochu na sušení opouštěli, jiné houby je nezajímaly. Asi hledali vlhko. V jisté vzdálenosti uschli i oni. Prostě neměli zájem se šířit do zdravých schnoucích hub, natož se tam množit. Uvedené tvrzení napsal diletant!
  P.S. Červi v polévce mi vůbec, ale vůbec nevadí. Bývají zdravější než ten, který se jich štítí. Výborný vývar!

  1. aster Odpovědět

   Mně se několikrát stalo, že zapomenutí červíci s chutí sežrali i pár dalších sušících se hřibů – od té doby, co jsem začala sušit houby v troubě a pak v sušičce, se to nestalo. Asi opravdu potřebují určitou míru vlhkosti, ale člověk těžko odhadne, kde je ta hranice, pokud nemá v pokoji měřák.

 18. Miluše Odpovědět

  Jsem ráda, že jsem dočetla až dokonce, pobavila jsem se a od plic zasmála nad některými komentáři lidí, kteří jsou ,, nad věcí ,, a hlavně vtipně píší komentáře 🙂 děkuji jim, autorovi článku méně … 🙂
  Nic méně bez něj a jeho článku by nebylo těch vašich vtipných komentářů.
  Přeji pěkný den všem.
  Miluše

 19. Rostislav Kahánek Odpovědět

  Ťape kde kdo-mě by ale zajímalo kteří červi jsou jedovatí-případně v jakých hřibech se vyskytují?Rosťa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *