Dají se jíst červivé houby? Každý s nimi nakládá jinak

Hřib dubový

Houbová sezona aktuálně kulminuje a zřejmě ještě nějaký ten týden budou mít houbaři žně. Najít se dá prakticky všechno, nicméně mnohé plodnice nejsou použitelné. Proč? Samozřejmě kvůli červivosti. Jsou houby, jež jsou prolezlé kompletně, nebo plodnice pouze částečně červivé. Jsou lidé, již nad takovýmto stavem hub mávnou rukou, ale spousta z nás je vyhazuje. Jak se tedy věci s červivostí mají? Co ji způsobuje a jaké houby se s červy dají jíst?

Kde se červi vlastně berou?

Červivost spočívá v podstatě v tom, že houby jsou konzumovány larvami hmyzu. Ten se různí. Nejčastěji se na ní podílejí larvy bedlobytky houbové či hřibové. Právě tento hmyz dokáže naklást více než 100 vajíček do horních partií třeňů. Když larvy ukončí vývoj, postupují směrem dolů. U mnohých hub jsou specificky napadeny pouze spodky třeňů. Typická je v tomto kupříkladu muchomůrka růžovka, kde spodní část třeně masivně růžoví.

Hřib dubový

Míra červivosti se individuálně liší

Do jaké míry jsou houby napadené červy, závisí na několika různých faktorech. Tradičně se jedná o počasí. Při vysokých vedrech panujících hlavně v červnu a červenci, jsou obecně hoby červivější. Určitě záleží také na vlhkosti a samozřejmě konkrétním stanovišti. Jinak nelze zapomenout i na fakt, že některé druhy jsou rezistentnější. Na mysli máme kupříkladu bedlu vysokou, pýchavku a některé jiné.

Hřib kovář

Jíte červy?

Většinou se houby napadené červy vyhazují. Především houby určené na sušení je zapotřebí pořádně projít. I jeden zapomenutý červ dokáže následně při sušení spáchat solidní škody. Pokud to neřešíte, nejspíše se setkáte s larvami plovoucími v houbové polévce. Nic příjemného. Pokud houby ihned využijete, lze použít i plodnice jemně napadené červy. Jsou lidé, kteří hovoří o tom, že červi nevadí. Vždyť plodnice částečně zkonzumované slimákem se také požívají! Jedli byste ale třeba salám napadený larvami? Asi těžko. Rozhodnutí je na každém z nás. Jedovatí červi nejsou, ale…

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.