Recyklování jednoletých rostlin vám pomůže zlepšit kvalitu půdy

Pokud svou půdu pravidelně využíváte, víte, že občas je potřeba podniknout určité kroky k tomu, abyste půdu trošku vylepšili. Pro zlepšení kvality můžete každý rok využít jednoduchý trik. Jestliže máte zahradu s několika živými prvky, živé ploty nebo ovocné ploty, máte k dispozici řadu materiálů pro úpravu půdy. Zimní a brzké jarní ořezky stromů, živé ploty a víceleté řízky mohou při recyklaci vyživit půdu.

Jak na recyklaci materiálů

Štípané zbytky dřevin a kousky ořezané ze stromů vytvářejí efektivní kompost. Když jsou zelené, poskytují také cenný zdroj dusíku jako vrstvu mulče. Používejte jemnější trvalé řízky jako kompost, přidat můžete také spoustu listů ze stromů. Přirozený vzhled v zahradách je velice atraktivní a s pomocí těchto materiálů jej snadno docílíte. Stačí, když řízky nasekáte na menší kousky, poté je můžete použít jako mulč přímo i pod ty trvalky, které jste zrovna ořezali. Tento typ kompostování napodobuje způsob, jakým stelivo rostlin spadá do přírody.

Nechte půdu vyschnout

Pro půdu je občas stejně důležité to, co pro ni děláte, stejně tak to, co pro ni neděláte. Před zahájením výsadby jarních zahrad je nejdůležitější prioritou v péči o půdu nechat mokrou jarní půdu vyschnout. Kopání, chůze nebo jízda rotátoru na mokré půdě, zejména na půdách s hlínou, zhutňuje a poškozuje strukturu půdy, na které tak tvrdě pracujeme. Když k tomu dojde, doslova vytlačíme vzduch z půdy a ponecháme organismu málo prostoru pro dýchání nebo růst kořenů.

Jak zjistit, že je půda připravena pro obdělávání?

Jestliže váháte, kdy je vaše půda dostatečně suchá na to, abyste ji obděláváním nepoškodili, můžete k tomu využít jednoduchý test. Jednoduše naberte trochu půdy do hrsti a zmáčkněte. Pokud vytéká voda, ještě počkejte. Asi za týden můžete test udělat znovu. Jakmile nevymáčknete žádnou vodu, můžete začít s půdou pracovat. Půda, která se při stlačení zformuje do lesklé koule, která drží při sobě, se musí také ještě chvíli vysoušet.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!