Coca Cola koření: Skvělá bylinka vytvoří domácí colu

Coca Cola koření

Milujete světoznámý černý nápoj a jeho charakteristickou chuť? Aby také ne, vždyť je jedinečná. Bohužel se často negativně hovoří o tom, že Coca Cola obsahuje obrovské množství cukru. V jednom litru je až 108 gramů cukru, tedy přes 27 kostek. I proto není od věci vsadit na přírodní alternativu v podobě bylinky zvané pelyněk brotan. Označován je mnohdy také jako boží dřevec a jeho vůně je opravdu charakteristická a nezaměnitelná. Voní zkrátka úplně stejně jako onen slavný nápoj.   

Nenáročný polokeř si najde místo i ve vaší zahradě

Nepochybně. Zpočátku to vypadá, že jde o malou bylinku, ale postupně se dostane až k rozvětvenému trsu dosahujícímu výšky klidně i klem 60 až 100 cm. Vyznačuje se krátce řapíkatými šedozelenými listy mající typická čárkovité úkrojky, jichž je opravdu hodně. Plody této rostliny jsou válcovité nažky. Co se týká kvetení, to přichází v různých měsících v průběhu sezony. Jak třeba v květnu, tak i v říjnu a září.

Coca Cola koření

Coca Cola koření: Foto Radek Štěpán

Kde má přírodní Coca Cola svůj původ?

Na jihu Evropy a v oblastech Přední Asie. Tady roste naprosto planě. Jinak se ale pelyněk brotan pěstoval už ve starověkém Egyptě a také v Římě. Ze středověku je známo, že se o něj starala abatyše Hildegarda a považovala jej za nejlepší byliny. Nyní se pěstuje po celém světě.

Coca Cola koření

Coca Cola koření a jeho dřevnatá část: Foto Radek Štěpán

Naprosto nenáročný na pěstování

Stačí jej pouze vysadit na slunné místo do dobře propustné zeminy. Počítat je třeba s tím, že se rostlina docela rozkošatí, takže bude zapotřebí jejího pravidelného střihu. I když jej jeden rok přeženete, na jaře se opět pelyněk brotan rozroste, nemusíte mít strach.

Coca Cola kořeníCoca Cola koření: Foto Radek Štěpán

Jak sbírat pelyněk brotan?

Sběr božího dřevce se různí. Pokud si chcete jenom ovonět vodu, stačí si utrhnout kousek rostliny z nezdřevnatělé části. Nic složitého. Z čerstvých lístků a stonků se dělají také různé tinktury či likéry. Jinak si můžete tuto bylinku také nasušit. Počítat byste měli s tím, že chuť rostliny je jemně nahořklá. Vždyť jde pelyněk. U sušení je třeba dát pozor na to, aby se při použití nepřekročilo množství 3 g rostliny na den. U jednorázového využití jde o 1 g.

Zdroje info: Autor, https://www.celostnimedicina.cz/pelynek-brotan-pelynek-s-vuni-coca-coly.htm

https://www.bezpecnostpotravin.cz/obsah-cukru-v-napojich.aspx

https://www.zahradnictvikruh.cz/cola-koreni-ean3031-skup51.php

Coca Cola koření: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.