Gumoví medvídci pro psy: mohou je jíst? Návod na přípravu

Gumoví medvídci

Psi milují sladké, stejně jako děti. Gumoví medvídci jsou oblíbené nejenom u lidí, ale také u celé spousty psů. Problémem ale je, že tyto bonbony obsahují velké množství cukru, který je pro psy (i děti) nezdravý. A nedávejte psům ani gumové medvídky s různými náhražkami cukru, sladidla totiž mohou být pro psy ještě nebezpečnější. Například xylitol, který se používá do dětských bonbonů. Je sladký, má méně kalorií, než klasický cukr a netvoří se po něm zubní kaz. Avšak pro psy je toxický.

Co obsahují gumoví medvídci?

Gumoví medvídci se v podstatě skládají ze dvou věcí: želatiny a cukru (obsahují samozřejmě také ovocnou šťávu nebo různá barviva). Zatímco želatina pro psa škodlivá není, cukr ano. Projevuje se na zdraví psa podobně jako u člověka: hrozí cukrovka (zejména u menších plemen), obezita a také nadbytečná energie. Ta sice nemusí být nutně nebezpečná, avšak náhlý nárůst energie u psa může způsobit divoké chování, na které nemusíte být připraveni.

Psí oči

Foto: Pixabay

Co když pes snědl gumové medvídky?

Pokud se vašemu psovi podařilo sníst tuto pochoutku, zkontrolujte na obalu, zda se jednalo o variantu s cukrem. Pokud byli medvídci slazeni xylitolem, vydejte se okamžitě k lékaři. I malé množství tohoto sladidla je pro psy toxické a požití může skončit tragicky i u psa, který je ve velmi dobré formě. Klasický cukr sice tak nebezpečný není, ale i on může způsobit obtíže, jako je nevolnost, zácpa, průjem a plynatost. Pokud takové příznaky pes projevuje, není třeba ihned navštěvovat veterináře. Podejte psovi dostatek vody a bude-li mít hlad, dejte mu nekořeněné jídlo (rýže s kuřecím masem).

Jak vyrobit gumové medvídky pro psy?

Můžete si ale vyrobit tuto pochoutku pro psy doma. Bude se skládat z želatiny a jakéhokoli vývaru (kuřecí, vepřový vývar, klidně i z vnitřností, jako jsou játra – můžete ponechat i kousky masa). Formičky se vyplatí koupit silikonové, protože je nemusíte vymazávat. A nemusí se nutně jednat o tvar medvídka. Využít můžete například silikonové formy na led nebo speciální formičky ve tvaru psích kostiček nebo tlapek. Želatinu použijte přírodní, která nebude obsahovat žádné chemické přísady. Příprava bude následující:

  1. Dvě polévkové lžíce želatiny nechte nabobtnat v asi 120 ml studeného vývaru. Stačí asi jen minuta (respektuje pokyny výrobce želatiny).
  2. Ohřejte si 120 ml dalšího vývaru tak, aby byl horký. A tento horký vývar nalijte do studeného vývaru s želatinou.
  3. Pořádně promíchejte.
  4. Nalijte do formiček a nechte ztuhnout v lednici. Vydrží asi 4 dny. Jsou skvělým způsobem, jak můžete do psa v případě potřeby dostat lék – jednoduše jej vtlačíte do pamlsku a podáváte psovi.

Zdroje info:

https://www.dogtipper.com/recipes/2021/06/how-to-make-gummies-for-dogs.html

https://dogtime.com/dog-health/99164-can-dogs-eat-gummy-bears-are-gummy-bears-safe-for-dogs

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!