Rajčata, okurky, cukety: Čím vším mohou v červenci trpět

Rajčata

Červenec je poměrně horkým měsícem, ale především obdobím, kdy dozrává spousta různých plodin. Mezi ty nejznámější patří pochopitelně rajčata a okurky. Stejně tak se mnozí z nás těší na cukety, jež už jsou na mnoha polích a záhonech patrné. Přijít o úrodu právě v tomto období by bylo přinejmenším nemilé. Zlikvidována by totiž byla přímo před vašima očima. My se proto podíváme na některé nejznámější choroby zmiňovaných plodin.

Precizní péče o rajčata

Nesmírně důležitá je především zálivka. Optimálně je zapotřebí ji řešit přímo pouze ke kořenům a odstátou vodou. Hned při prvních projevech houbových chorob je zapotřebí ekologickými postřiky preventivně zapůsobit. Učinit tak můžete i směsí nepasterovaného mléka a vody. Použijete stejný podíl mléka a vody. Výborný je také nálev z přesličky, v němž je obsažen dostatek křemíku. Napadené plody je zapotřebí neprodleně odstranit. Nepolevujte ani ve vyštipování postranních výhonů rajčat.

Okurky

Okurky nelikviduje jenom plíseň

Plíseň okurková je největší strašákem. Do jisté míry ji lze eliminovat pěstováním přímo na síti. Nepříjemné je také padlí a zapomenout nelze ani na svilušky. Jinak si dnes lze vybírat z mnoha ekologických postřiků na bázi oleje. Jak padlí, tak i svilušky dokážou bez větších problémů dokonale zlikvidovat.

Zahnívání cuket

Cukety sklízejte mladé

Cukety rozhodně nepatří mezi rostliny, které by byly nějak extrémně náchylné vůči nejrůznějším chorobám. Velkým problémem u nich bývá především zahnívání samotných plodů v oblasti mezi květem a plodem samotným. Častokrát jde ale ve srovnání se zdravými plody o zanedbatelnou záležitost. I u cuket lze aplikovat postřiky proti padlí. To můžete do jisté míry eliminovat i ranním kropením cukety na listy. Po opakovaném kropení by nepříjemnosti měly být pryč.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.