pap

Co s přerostlou sadbou paprik?

Možná to také znáte, vaše sazeničky už utěšeně kvetou a počínají nasazovat na plody, ale venku se ještě žení všichni čerti a o nějakém přesazování na záhon nemůže být ani řeč. Vyplatí se pokusy o záchranu brzké úrody nebo tím naopak všechno ještě zhoršíte?

Paprik se tento problém týká nejčastěji a právě ony na něj také často doplatí. U rajčat se podobné obtíže vyskytují jen zřídka a sazeničky si s nimi zpravidla poradí lépe.

Brzká úroda paprik? Raději ne

Možná se vás tento problém týká a ani to netušíte. Problémem totiž u paprik nejsou jen rozvité květy, ale i založená poupata. Rostlina se je totiž po vysazení na záhon snaží zachránit, místo toho, aby se soustředila na co nejlepší uchycení v novém prostředí. Ano, květy sice často přežijí a dočkáte se z nich i plodů, ale vždy to bude na úkor pozdější vitality a výnosnosti paprik.

Vypadá to sice drsně, ale všechny květy a poupata před výsadbou nemilosrdně vyštípněte a teprve potě je vysaďte, jak jste zvyklí. Kvetení tím sice o něco zpozdíte, ale o to bohatší vaše úroda poté bude.

Náš tip: Můžete si klidně sami pro sebe udělat malý experiment a jednu sazenici vysadit bez předchozího ošetření. Sami uvidíte, jak velký rozdíl to bude.

Papriky vysazujte s oporou

Možná to nevíte, ale dříve se papriky sázely zásadně ve dvojici. Mohly si totiž navzájem poskytnout oporu a nebylo třeba se o ně starat. I dnes tento způsob někteří zahrádkáři uplatňují, ovšem mnohem efektivnější je vyvázání rostlin ke vhodné opoře.

Lepší, než jediná tyčka, jsou kolíky s nataženým provázkem, vedoucí skrze záhon. Papriky k nim pak můžete vyvazovat z obou stran a zabránit tak jejich poklesnutí nebo dokonce zlomení. Ano, staří zahrádkáři sice měli v mnohém pravdu, ale při výsadbě paprik je přece jenom lepší vsadit na modernější metody.

Náš tip: Papriky vysazujte ven po zmrzlých. Spolu s nimi se mohou podívat na zahradu i semenáčky rajčat, melounů nebo cuket.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *