Užitková zahrada v dubnu

Duben je náročným obdobím pro zahrádkáře. Je toho tolik, na co se musíte zaměřit! Užitková zahrada je jedním z nejoblíbenějších druhů pěstování. Ovoce a zelenina je ten důvod, proč většina lidí vlastní zahradu, proto jsme se v tomto článku zaměřili právě na tento segment zahradní péče. Níže uvádíme několik úkonů, které je potřeba v takové zahradě splnit pro pozdější, co nejlepší výnosy.

Brambory, kořenová zelenina a česnek

Pokud plánujete letos pěstovat brambory, je v dubnu ten správný čas na jejich výsadbu. Pro co nejlepší výsledky obohaťte půdu kompostem. Čím delší je hlíza brambor, tím hlouběji je zasaďte. Do 10. dubna je potřeba zasadit také česnek, právě teď bude mít nejlepší výnos. Kořenovou zeleninu, salát a ředkvičky je nyní čas vysadit, pokud jste tak již neučinili v březnu.

Urovnání půdy

Bylinky

Pokud ve své zahradě pěstujete víceleté bylinky, je duben čas, kdy byste je měli sestřihnout. Bylinky, které jste si letos zasadili ze semínek můžete na konci dubna přesadit.

Peckoviny

Nejlepší čas pro prořezání peckovin je již v březnu. Pokud jste to ale ještě nestihli, i začátek dubna je to ještě možné dohnat. Přitom platí pravidlo, že čím vyšší teplota při prořezávání bude, tím rychleji se vaše peckoviny také zahojí. Nejen pod peckovinami, ale také pod ostatními stromy ve vaší zahradě je dobré okopat půdu. Pokud máte problémy se suchem, pak je vhodné do půdy přidat mulč, který vám pomůže zachovat vlhkost půdy. Duben je období mízy, a proto můžete koncem měsíce začít přeroubovávat stromy. Nejlepších výsledků můžete dosáhnout v době kvetení stromů.

Výsadba bylinek

Výsadba do skleníků

Pokud vlastníte skleník nebo fóliovník, můžete nyní začít vysazovat okurky, rajčata a cukety. Tím urychlíte jejich sklizeň. Pokud chcete takto začít sázet zeleninu, pak nejlépe uděláte, zasadíte-li ji večer.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!