Co s jablky? Tato využití jsou skvělá

Jablka červená

Nejjednodušší metodou, s jakou využíváme jablka, je výroba moštu z nich. Pokud si dáte ale trochu práce, můžete je využít také trochu jinak. Příprava jablečných závinů a jiných moučníků či dezertů je také klasikou. Zkuste letos ale trochu jiné recepty, uvidíte, že si jablka zamilujete.

Karamelová jablíčka

Na přípravu tohoto receptu budeme potřebovat 1 kg jablek, která oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na malé kousky. Ty rozprostřeme na plech a dáme péct na 180 °C doměkka. Občas promícháme. Mezitím si v hrnci rozpustíme 150 g másla. Do rozpuštěného másla vsypeme 150 g třtinového cukru a necháme ho zkaramelizovat. Do této směsi vmícháme upečená jablka a dobře promícháme. Rozmixujeme a ještě horké plníme do sklenic, které zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru. Po vychladnutí skladujeme v chladu a temnu.

Jablka

Jablka: Foto Pixabay

Jablkovo-brusinkové chutney

Na přípravu tohoto receptu budeme potřebovat 1 kg jablek, která jsou měkká. Ta nakrájíme na malé kostičky. Dále budeme potřebovat 500 g tvrdších jablek, která nakrájíme na větší kostky. Tato jablka oloupejte a zbavte jádřince – teprve poté odvažte požadovaná množství. Oloupejte si také 450 g cibule a nakrájejte ji na tenké proužky. Oloupejte a nastrouhejte 50 g čerstvého zázvoru. Všechny ingredience vložte do hrnce a přidejte 500 g krystalového cukru a 250 ml jablečného octa. Pozvolna vařte tak dlouho, dokud se nerozpustí cukru. Poté zvyšte teplotu a přiveďte k varu. Vařte 50 minut. Poté vmíchejte 500 g brusinek a ještě 10 minut povařte. Směsí naplňte sklenice, uzavřete a otočte dnem vzhůru. Po vychlazení můžete konzumovat. Uchovávejte v temnu.

Jablečný salát s červenou řepou

Nejprve si uvařte 320 g červené řepy. Necháme ji vychladnout. Oloupejte 1 velké jablko a zbavte je jádřince. Nakrájejte je na drobné kostičky. 1 červenou cibuli přepulte a nakrájejte na tenké plátky. Přidejte k jablkům a vmíchejte i 4 lžíce najemno nasekané petrželky. Poté vmíchejte ještě 2 lžičky kapary a šťávu z poloviny citronu. Nakonec ještě vmícháme najemno nastrouhanou červenou řepu. Podáváme vychlazené.

Jablka: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!