Zelená rajčata můžete nechat dozrát

Zelené rajče

První mrazíky mohou přijít už v září, což je období, kdy ještě ne všechna rajčata stihnete sklidit. Ještě před příchodem mrazíky je vhodné rajčata sklidit – a to všechna, včetně těch zelených. I ta totiž ještě mají šanci dozrát. Bylo by přece škoda je nechat zmrznout a použít do kompostu! Jak na sklízení zelených rajčat vám poradíme v tomto článku.

Otrhat nebo…?

Zatímco červené plody (nebo plody, které již jsou načervenalé) můžeme z rostliny odtrhnout (i se stopkou, protože vydrží déle), zelená rajčata necháme na rostlině. Poté, co jste odstranili načervenalé plody, vytrhněte celou rostlinu i s kořenem z půdy. Zavěste ji do teplejší místnosti, kde budou plody dozrávat.

Zelená rajčata

Rajčata: Foto Pixabay

Jak urychlit dozrávání rajčat?

Pokud rajčata umístíte do těsné blízkosti jablek nebo banánů, můžete tak proces zrání významně urychlit. Jablka i banány totiž obsahují etylen, který podporuje dozrávání. Načervenalá rajčata pak můžeme umístit do bedýnky vyložené novinami nebo přímo na okenní parapet. Světlo je pro rajčata dobré, ale není až tak důležité. Takže pokud nemáte místo, můžete nechat rajčata kdekoli, kde nebude chladno. Rajčata bychom neměli skladovat při teplotě nižší než deset stupňů. A to i ta zralá, která v lednici sice vydrží i týden, ale nezachovají si tolik chuti, jako kdybychom je skladovali při teplotách okolo 15 °C.

Rajčata

Dozrávání rajčat: Foto Radek Štěpán

Kontrola je důležitá

Rajčata často prohlížejte – snažte se na ně sahat co nejméně, kontrolujte je spíše očima. Zamezíte tak mechanickému poškození rajčat. Jakýkoli plod, který vykazuje známky nemoci nebo plísně, vyhoďte (nebo alespoň dejte stranou od ostatních). Plísňové choroby se mohou šířit rychle a nakazit tak celou úrodu.

Kompostování rajčat

Keříky rajčat, které jsme zbavili plodů, můžeme kompostovat jako zelený materiál. Aby rostlina unesla velké množství plodů, je proto dost houževnatá a silná. Proto je lepší ji před zamícháním do kompostu nasekat na menší kousky.

Zelené rajče: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!