Čistička vzduchu z cibule a další triky s touto zeleninou

Cibule

Když bychom měli hledat nějakou tradiční zeleninu, bez které se fakticky neobejdeme, nejspíše bychom jmenovali cibuli. Vždyť právě ona je základem takřka nespočtu pokrmů. O jejich skvělých chuťových vlastnostech víme skoro všechno, nicméně často se zapomíná na jiný užitek, jejž dokáže cibule přinést. My se na některá méně tradiční využití cibule podíváme podrobněji v následujících řádcích.

Dokonale pohltí pachy

Jasně, cibule zrovna dvakrát libě nevoní. Možná i proto dokáže bez problémů pohltit spousty nejrůznějších pachů. Jmenovat bychom mohli kupříkladu zápach:

  • cigaretového kouře,
  • přepáleného oleje,
  • kuchyňských výparů,
  • barev z nové výmalby.

Stačit by vám mělo rozložit několik čerstvě nakrájených plátků cibule na talíř, v němž bude také trocha vody. Pachy rázem zmizí.

Čistička vzduchu vyrobená z obyčejné cibule

Cibule je schopna pohltit nejenom pachy, ale zvládne také likvidovat viry, toxiny a bakterie. Ideální je jen nechat rozkrojenou cibuli v místnosti a počkat. Počítejte s tím, že dýchat se vám bude zcela jistě lépe. Každý den je ale třeba cibuli vyměnit.

CibuleCibule na zahradě: Foto Pixabay

Zlikviduje nepříjemné skvrny od potu

Koho by netrápily skvrny způsobené potem? Asi každého. Připravte si proto cibulovou šťávu. Stačí rozmixovat cibuli a vymačkat ji následně přes sítko. Šťáva se poté aplikuje přímo na skvrny a nechá zhruba nějaké dvě hodiny působit. Poté se už oděvy vyperou jako obyčejně. Skvrny na nich zcela jistě nebudou.

Vyčistí nože

Chemické látky a agresivní sloučeniny nejsou pro čištění nožů vhodné. Stejně tak zapomeňte na drátěnku. Ideální je mnohem jednodušší postup v podobě zapíchnutí nože do cibule. Chvilku necháte působit a poté je třeba přejet ostřím přes cibuli. Učinit tak můžete i u zrezivělého nože nebo jiného kuchyňského náčiní.

Nakrájená červená cibuleNakrájená červená cibule: Foto Pixabay

Cibule na popáleniny

Rozřízněte čerstvou cibuli a položte ji přímo na popáleninu. Nejspíše se ani nestihnou vytvořit puchýře. Jde pochopitelně o lehké popáleniny. U těžších případů už je zapotřebí lékařská pomoc.

Bič na štípance

Jestliže vás štípne včela, vosa nebo jiný hmyz, opět na místo vpichu přiložte plátek rozkrájené cibule. Pomalu se vám také uleví od bolesti a svědění. Při alergii je ale také nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

KomárKomár: Foto Pixabay

Komáři nemají šanci

Při letním grilování nebo posezení stačí nechat jen pár nakrájených kousků cibule na stole a komáři i jiný hmyz se místu budou vyhýbat obloukem. Cibulový odér je dokonale zažene. Vám venku tolik vadit jistě nebude.

Ochraňte své rostliny přírodním insekticidem

Je to tak. Jeho výroba není nijak složitá. Nejprve rozmixujete 4 cibule a 2 stroužky česneku, dále 2 lžičky mletých chilli papriček a litr vody. Následně celou směs nalijete do 9 litrů vody, v nich jsou nastrouhány 2 lžičky mýdla. Získáte tak skvělý přírodní insekticid.

Cibule naučí domácí mazlíčky

Na zapovězená místa dáte jen kousky rozkrájené cibule a máte klid. Domácí zvířata tyto prostory přestanou navštěvovat.

Zdroje info: maidbyearth.com, wellandgood.com

Cibule: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.