Čirůvka májovka: Sezona houby snižující množství cukru v krvi je v plném proudu, poznáte ji jednoduše

Čirůvka májovka

Vyrazit na houby se bezesporu vyplatí už nyní v květnu. Vždyť se lze setkat se spoustou různých zajímavých druhů hub, které mají skvělé využití. Stále ještě rostou kačenky české a smrže, nicméně upozornit se určitě vyplatí také na čirůvku májovku. Tato houba je vynikající pochoutkou, nicméně jak podle našich babiček, tak podle několika studií dokáže snižovat hladinu cukru v krvi. My se jak na tyto účinky, tak i na základní znaky houby a další zajímavosti podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Přírodní alternativa inzulinu? Podle lidového léčitelství ano

V lidovém léčitelství se doporučovalo jíst polévku ze sušených hub ke snižování hladiny cukru v krvi.Nejčastěji se jednalo o čirůvku fialovou a čirůvku májovku. Houby májovky recepty přímo hýří a uvařit polévku není nijak složité. Vědcům se podařilo z této houby izolovat látku s hypoglykemickým účinkem. Údajně má pokrm ze 250 gramů čirůvky májovky srovnatelné účinky jako při podání inzulínu. Zkoušet doma se to ale určitě nevyplatí.

Čirůvka májovka

Sběr čirůvky májovky: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Elegantní vzhled a moučná vůně 

Bílá, krémová až okrová barva. Přesně takto lze charakterizovat barvu klobouku čirůvky májovky. Jeho šířka většinou činí 5 až 15 cm. Větší houby jej mají hodně a nepravidelně zvlněný. Délka třeně se uvádí mezi 2 až 8 cm s tím, že je hladký a má bílou barvu. Pokud si čichnete k pevné dužnině, zjistíte, že má zajímavou moučnou vůni.

Čirůvka májovka

Čirůvka májovka: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Kde a kdy najít májovku?

Tradičně se s ní setkáme spíše mimo les, tedy na loukách, v travnatých porostech zahrad nebo v parku. Houba má ráda vápencové půdy. K tomu, aby vyrostla, potřebuje podobně jako většina hub, teplo a vlhko. S májovkou se někdy lze setkat už od konce března, nicméně tradičně roste v dubnu a květnu až do června.

Záměna je takřka nemožná

Podobná je snad jenom jedovatá závojenka olovová, jež ale neroste brzy zjara. Jde o houbu letní, jejíž výskyt bývá minimální, spíše je vzácná.

Závojenka olovová

Závojenka olovová: Foto autor Archenzo https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Entoloma_Sinuatum_1.JPG

Sušení májovek. Proč ne?

Na rozdíl od některých jiných hub lze májovku úspěšně usušit. Naložení do octa nebo do olivového oleje také stojí zato. Vynikající jsou májovky také pod maso. Když budete péct kuře a přidáte k němu májovky, bude pikantnější.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/hobby/atlas-hub/ciruvka-majovka-calocybe-gambosa.A080507_113307_receptar-bylinky_tyn,https://www.researchgate.net/publication/357938150_A_Step_Forward_Towards_Exploring_Nutritional_and_Biological_Potential_of_Mushrooms_A_Case_Study_of_Calocybe_gambosa_Fr_Donk_Wild_Growing_in_Serbia

 Čirůvka májovka: Náhledové foto se svolením Zdeňka Peldy

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.