Mýdlový postřik na rostliny proti škůdcům je velmi populární: Některým druhům však může spíše ublížit

rozprasovac

Mýdlový postřik na rostliny proti škůdcům je velmi oblíbenou ekologickou alternativou. Je však jeho použití vždy tak bezproblémové, jak by se mohlo na první pohled zdát?

Některé rostliny jsou citlivé na mýdlo a mohou na něj reagovat špatně. Pokud na ně použijete postřik s mýdlem, může dojít k poškození listů, nebo dokonce k jejich úhynu. Zde je několik příkladů rostlin, na které by se postřik s mýdlem neměl používat.

Rostliny s jemnými listy

Rostliny s jemnými listy, jako jsou například tenkolisté fíkovníky nebo některé cibuloviny, jsou velmi citlivé na mýdlo a mohou na něj reagovat špatně. Mýdlo může způsobit popálení nebo ztrátu listů.

Rostliny s ochrannými voskovými vrstvami

Některé rostliny mají na svých listech ochranné voskové vrstvy, které zabraňují odpařování vody. Použití postřiku s mýdlem může zničit tuto ochrannou vrstvu a způsobit poškození rostlin.

Africká fialka

Foto: Pixabay

Rostliny s chloupky

Rostliny s chloupky, jako jsou například africké fialky, jsou také velmi citlivé na mýdlo. Vyplatí se tedy sáhnout po jiných přírodních prostředcích, třeba po octu.

Jako prevence se mýdlo neuplatní

Je důležité si uvědomit, že postřik s mýdlem by měl být používán pouze na rostliny, na kterých je škůdce přítomný. Pokud se škůdce na rostlině nevyskytuje, není potřeba používat postřik s mýdlem nebo jakýkoli jiný postřik. Pokud nejste jisti, zda je určitá rostlina vhodná pro postřik s mýdlem, můžete se poradit s odborníkem na zahradničení nebo na internetu vyhledat informace o konkrétní rostlině.

Zdroje info: https://www.ceskestavby.cz/clanky/10-rad-jak-si-vyrobit-domaci-postriky-proti-msicim-26218.html, https://prima-receptar.cz/jak-si-vyrobit-domaci-sprej-proti-msicim/, https://www.prozeny.cz/clanek/postrik-z-mydla-i-kopriv-a-kooperace-dalsich-rostlin-jak-se-zbavit-slimaku-a-msic-80081, https://www.ireceptar.cz/zahrada/msice-mydlo-30000420.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)