Jalapeño: ostré papričky si můžete vypěstovat doma, ve skleníku i na zahradě

Jalapeno

Papričky Jalapeño vyžadují hodně sluníčka, aby rostly tak, jak mají. Pokud toto dodržíte, můžete je pěstovat na okenním parapetu, ve skleníku, na zahradě nebo třeba na balkóně. Milovníci pálivého by si měli koupit rovnou celé balení semínek. Pokud chcete jen trochu pálivých papriček, můžete zvolit variantu, že si zakoupíte jednu či dvě sazeničky ze zahradnického centra. Bude to pro vás méně náročné a dostačující.

Jalapeño ze semen

Pokud se rozhodnete začít pěstovat své rostliny ze semen, měli byste si je předpěstovat v interiéru. Začněte tak asi osm týdnů před posledním mrazem – začátek dubna je nejzazší termín výsevu. Pokud zkusíte vyset semínka rovnou do půdu, budete odkázání na přízeň počasí. Papričky nejsou mrazuvzdorné, takže tak učiňte až v druhé polovině května. Vzhledem k delšímu vegetačnímu období budete doufat v dlouhé léto. Výsev v interiéru předem je pojistkou toho, že sklidíte plody.

Jalapeno
Foto: Unsplash.com

Způsob výsevu semen

Připravte si pěstební nádoby – ideálně s drenážními otvory na dně – a naplňte je zeminou určenou pro výsev semen. Ssemínka samotná jen lehce přikryjte vrstvou půdy. Dejte je na teplé a světlé místo, ideálně na slunný parapet nebo do skleníku. Vhodný je parapet orientovaný na jih, který poskytuje nejvíce slunečního světla přes den. Rostlinky jsou náchylné na průvan, takže je umístěte mimo dosah klimatizace či jakéhokoli jiného zdroje průvanu.

Jalapeño nesmí nikdy vyschnout

Vysazená semínka udržujeme ve vlhké zemině. Ideální je zalévat je vodou, kterou dáme do láhve s rozprašovačem. Díky tomu při zálivce nepohneme se samotnými semínky a zajistíme jim tak více stability, kterou potřebují. Dejte si pozor na to, aby půda nebyla příliš mokrá, semínka by začala hnít. Do dvou týdnů byste měli pozorovat klíčení. Jakmile rostlinky vyvinou první sadu pravých listů, přesaďte je do samostatných nádob. Minimální teplota je 18 °C.

Vysazení papriček do konečné polohy

Jakmile pomine riziko mrazů a teplota půdy je trvale nad 18 °C můžete semínka vysadit ven. Pokud je budete pěstovat v nádobách, stačí si počkat na to, kdy ustanou mrazy. Je dobré rostliny otužovat, a to tak, že je asi týden před přesazením budete vynášet ven a na noc je schováte. Tím zmírníte šok z přesazení nebo vynesení na venkovní stanoviště.

Zdroje info:

https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-grow-jalapeno-peppers

https://jalapeno.cz/jak-pestovat-chilli-papricky-jalapeno-ze-semen/

Foto: Unsplash.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!