Čím letos posílit imunitu? Kvůli situaci v předchozích letech nemusí běžná doporučení stačit

Čím letos posílit imunitu? Je to opravdu důležité, protože předchozí roky ji oslabovaly kvůli pobytu v rouškách, a právě proto nemusí běžná doporučení, jako například pestrá strava stačit. Své k tomu řekla i odbornice.

„I přes mediální zájem o covid jsou tu s námi stále i další nevítané choroby, jako bakteriální pneumokoková infekce, která se, stejně jako koronavirus, přenáší kapénkami, tedy mluvením či kašláním. Předejít zápalu plic či zánětu mozkových blan naštěstí je možné včasným očkováním, nad kterým by se měli vážně zamyslet všichni lidé z rizikových skupin,“ říká MUDr. Světlana Kiričenková z Polikliniky IPP s.r.o.

Jaké vitamíny doplňovat

Základem imunity je rozhodně vitamín C. Ať už si jej pořídíte v kapslích nebo ve skvěle vstřebatelné tekuté formě, vaše imunita vám poděkuje. A zapomínat nelze ani na vitamíny skupiny B. „Béčka“ tělu dopřejete, budete-li jíst drůbeží a hovězí maso, vejce, mléko, ořechy, luštěniny a k radosti mnoha z nás je i v pivovarských kvasnicích. Ovšem samozřejmě je možné vsadit i na doplňky stravy.

Ovoce

Foto: Pixabay

Když není dostatek sluníčka

Pokud dostatečně často nechodíme na sluníčko, nemá naše tělo dostatek vitamínu D. Ten přitom pomáhá zvyšovat obranyschopnost. Obsahuje ho například tuk mořských ryb, vaječný žloutek či plnotučné mléko. Ale opět je možné ho doplnit i uměle.

Ani ta nejzdravější strava však sama o sobě nestačí, pokud jste vystaveni neustálému stresu. A co k tomu řekla odbornice? „Důvodem zdravotních potíží není jen stres sám o sobě, ale i jeho následky, jako špatné stravovací návyky či nedostatek spánku. Takovému člověku hrozí oslabení imunity a s tím spojená vyšší náchylnost k infekčním onemocněním,“ vysvětluje MUDr. Kiričenková.

Zdroj: metro.cz, feedit.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)