Keře na zahradě v ohrožení: Mráz je může zlikvidovat

Keř

Zima klepe na vrátka, a tak je velmi důležité, abychom zazimovali zahradu. Chcete-li se těšit z krásné zahrady i příští rok, věnujte ji určitou péči a zazimujte ji. Nyní se budeme věnovat především stálezeleným keřům, které by nemilosrdný mráz mohl poškodit. Chraňte svou oázu klidu, ať na ni můžete chodit odpočívat a nabírat energii.

Způsob ochrany a druhy, které nenechat ladem

Ochranu před mrazíky potřebují jak dřeviny ze středomoří – oleandr, fíkovník, citrusy, palmy, tak i magnolie, abélie, růže a další mladé rostliny 3 roky od výsadby a stálezelené keře. U nich se převážně věnujte zakrytím kořenového systému. U jehličnanů, keříků a mladých stromků můžete využít přírodní materiály, například spadané zdravé listí, slámu, zeminu, mulčovací kůru či chvojí.

U vřesovitých rostlin lze také použít rašelinu. Ochrana kořenového systému je opravdu velmi důležitá, a to dvojnásob u suchého mrazu. Navíc správná pokrývka chrání zem před promrznutím, ale i výparem vody.

KeřFoto: Pixabay

Mnohé z nich je potřeba přikrýt

Pokud bude sníh, zajistí keřům a rostlinám ochranu před mrazem, ale ne tak úplně. Některé vyšší keře s křehkými větvemi se mohou pod tíhou sněhu polámat, čemuž bychom měli zabránit pomocí svázání. V tomto kroku nehledejte žádné složitosti – stačí, když vezmete pevný provázek a keř ovážete jako vánoční stromek. Jakmile opadnou mrazy, rozpustí se sníh, provázek odstraňte.

Dále byste neměli zapomínat na přikrytí. K tomuto kroku vám dokonale poslouží netkaná textilie, juta a jiné tomu podobné materiály. Nepoužívejte igelit, který je neprodyšný. To stejné platí pro černé fólie, pod kterými se tvoří nepřiměřené teplo neodpovídající tomuto ročnímu období. A pokud napadne nadílka sněhu, udělejte si malou chvíli a sníh odmeťte či setřeste.

A co se týče zálivky či hnojení, vodu stromkům a rostlinám dopřejte před příchodem prvních mrazů. Hnojení by mělo proběhnout naposledy v červenci, následně by zeleň měla odpočívat a sama se pomalu připravit na zimní spánek.

https://www.pestik.cz/module/csblog/post/36-1-jehlicnace-citlivky-jak-je-zazimovat.html#gref

https://www.ireceptar.cz/zahrada/kere-mraz-30001121.html

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.