Čím letos osázet balkon? Známe ty nejprověřenější tipy sezóny i pro stinné nebo netradiční balkony

Čím letos osázet balkon? Balkon dokáže fasádu domu krásně rozzářit – a to především ve chvíli, kdy ho osadíte vhodnými druhy rostlin. Podívejte se na to, jakým způsobem je vybírat a co byste o správném zařizování balkonu měli vědět.

Vybírejte květiny podle podmínek

Při výběru květin přihlížejte hlavně na orientaci svého balkonu. Květem škodí nadměrné dávky slunečních paprsků. Vyšší teploty na jižně orientovaných balkonech snesou jen sukulenty, citrusy, levandule a většina kuchyňských bylinek. Při správné zálivce však odolá například i sporýš, aksamitník, petúnie či gazánie. Silnější odpolední slunce na západně orientovaném balkoně vyhovuje růžím, ale i muškátům a lobelkám. Změnit si ho také můžete na zeleninovou zahrádku. Na lepší výsledky vysazujte rostliny do samozavlažovacích květináčů.

Balkonovky

Foto: Pixabay

U stinné balkony mohou rozkvést aneb květiny do stínu

Posedět v příjemném chládku můžete ve společnosti neodolatelných netýkavek, begónií, fuchsií, ale i jiných doplňkových rostlin, jako jsou břečťan, plectranthus a hosta. Pokud máte balkon orientovaný na návětrnou stranu, vyhněte se vysokým druhém a zvolte kompaktní výsadbu. Balkonové nádoby důsledně upevněte, nejlépe na vnitřní stranu zábradlí. Na větrný balkon se osvědčily osteospermum, nestařec, bakopa či drobná lobelka.

Netradičně – lze vysít i trávník

Co tak trávník na balkoně? Pokud mu dopřejete alespoň dvoucentimetrový písčito-hlinitý podklad, vydrží vám celou sezónu. Samozřejmě, realizace zelené podlahy je složitější než vysazení muškátů do bedniček, proto dříve než se pustíte do práce, zjistěte si bližší informace zejména o konstrukčních možnostech svého balkonu.

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/15-nejhezcich-balkonovych-rostlin-do-truhliku-inspirujte-se

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)