Papája a její pěstování: jaké druhy jsou dostupné

Papája

Ve svém původním prostředí v oblasti jižního Mexika a Guatemaly roste papája na stromech, které jsou vysoké až 10 metrů. Takové úctyhodné velikosti se u pěstovaných kultivarů u nás nedočkáte, tím spíše, že se jedná o tropický strom. Odrůdy, které se používají k pěstování u nás, dosahují okolo 2 metrů. V současné době roste papája ve všech oblastech tropického pásma. Známé jsou zejména oblasti Střední a Jižní Ameriky, které se papája úspěšně pěstuje.

Plod papája

Plody mohou vážit až 10 kilogramů. Svým vzhledem na první pohled připomínají tykev, avšak uvnitř se výrazně liší. Plod tvoří silná dužina s velkým množstvím semen. Ta jsou zbarvená černě, zatímco dužina je zlatě oranžová. Součástí plodu je také mléčnice, kterou když naříznete, vyteče bílá tekutina. Té se říká latex a má mnohé využití, například v kosmetickém či potravinářském průmyslu. Používá se i při výrobě žvýkaček.

Papája

Foto: Pixabay

Teplota pro pěstování

Vzhledem k tomu, že se jedná o tropickou rostlinu, je důležité zajistit jí dostatek tepla. Papája nesnese teploty nižší než 15 °C. Ideální teploty pro její pěstování jsou kolem 20 °C. Kromě tepla je důležité také vlhko a dostatečná a pravidelná zálivka. Pokud je v létě dobré počasí, můžete papáju pěstovat také venku. Jestliže budete pěstovat správně a splníte důležité podmínky pro pěstování rostliny, můžete se dočkat také vlastních plodů. Nebudou sice tak velké, jako ty v supermarketu, nicméně budou vaše.

Papaya červená

Jedním z druhů, které u nás pěstujeme, je právě papaya červená (Carica papaya). Říká se jí také palmová tykev. Pochází z Mexika, kde může dorůst i několik metrů. U nás je menší jak vzrůstem stromu, tak také plody. Přestože jsou menší, jsou velmi chutné.

Papaya melounová

Tento druh papáji pochází původem ze Střední Ameriky, kde dorůstá do výšky asi 10 metrů. Plody tohoto stromu jsou velké 15 až 20 centimetrů a mají zelenožlutou barvu. Pokud se pustíte do pěstování tohoto stromu, počítejte s tím, že jak strom, tak také plody budou menší. Budou však obsahovat oranžovou dužinu, která vás potěší svou sladkou chutí a množstvím vitamínů a minerálů.

Papaya Mamba Nunba

Tato papája má svůj původ v Indii. Plody mají žlutou barvu a vynikající chuť.

Zdroj: https://www.semena.cz/227-papaja

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!