Oslizák líbezný: plody, které budete milovat nebo nenávidět

Oslizák

Oslizák líbezný (Aegle marmelos) je nepříliš známá rostlina. Svůj původ má v Indii, kde roste na suchých místech s nadmořskou výškou až 1 200 m. Tento strom je v původních podmínkách vysoký 8 až 12 metrů, v našich podmínkách ale počítejte s maximální výškou okolo 3 metrů. Pěstovat je můžete pro trochu kontroverzní plody, ale také pro tvarování, jako je možné například u bonsaje. Strom totiž velmi dobře snáší řez a můžete si s ním pohrát.

Nádherný květ

Oslizák má raději vysoké teploty, ale dokáže tolerovat i krátkodobý pokles teplot pod bod mrazu. Pokud mu dopřejete delší období sucha, můžete se od dubna do července těšit z květů, které mají obvykle krémovou barvu. Příští rok už rostlina vytvoří plody, které mají kulovitý až oválný tvar. Svým tvarem tak trochu připomínají grapefruit. Zvenku jsou v době zralosti žluté s nádechem do hnědé.

Oslizák

Foto: Pixabay

Jedlé plody

Po rozkrojení můžete objevit žlutooranžovou dužinu. Ta je jedlá – lidé v Indii ji konzumují naprosto bez problémů. Avšak plody mají své typické aroma, které se nemusí každému líbit. Záleží tedy na vašich chuťových preferencích, jestli vám bude ovoce chutnat. Tyto plody se používají nejen pro svou chuť, ale také v léčitelství. V Indii se využívají pro povzbuzení funkce trávicího systému, při překyselení organismu. Mají také protizánětlivé účinky.

Pěstování ze semen

Pěstování ze semen vyžaduje určitou dávku trpělivosti. Sehnat semena je ale mnohem jednodušší, než sehnat samotnou rostlinku. Semena můžete vysít kdykoli v roce, protože u nás oslizák pěstujeme jako pokojovou rostlinu. Ještě před výsevem namočte semena na dva dny do vlažné vody (každý den ji vyměňujte). Semena vysejte do hloubky 1 cm. Za měsíc mohou vyklíčit.

Podmínky pro pěstování

Při výběru stanoviště byste měli pamatovat na to, že rostlina miluje slunce a vysoké teploty. Ideální teplota pro pěstování je okolo 25 °C. Substrát pro pěstování by měl být dobře propustný, aby se v něm nedržela voda. Ta totiž může rostlině velmi uškodit, pokud by se dlouhodobě držela u kořenů. Je proto vhodné na spodek květináče udělat drenážní otvory a drenážní vrstvu (kamínky, keramzit apod.). Avšak dokáže tolerovat i půdy těžší, které nejsou příliš bohaté na živiny.

Péče o rostlinu

Půdu se snažte udržovat vlhkou, jednou za čtrnáct dní přidejte plné hnojivo s vyšším obsahem dusíku. Na zimu zálivku omezte a rostlinu přeneste do místnosti, kde se teplota pohybuje kolem 10 °C.

Zdroj: https://www.semena.cz/ostatni-exoticke-plody/762-oslizak-libezny-aegle-marmelos-semena-oslizaku-3-ks.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!