Cibule na kašel a jiné neduhy

Cibule se řadí mezi zeleninu, která je v kuchyni prakticky nepostradatelná, nicméně zapomenout bychom neměli ani na její skvělé využití jako prevence různých onemocnění. V léčitelství se cibule používá již celou řadu let a slaví velké úspěchy. Vždyť jenom obyčejný kašel je možné odehnat ryze přírodně za pomocí obyčejné cibule. V našich podmínkách se cibule pěstuje od nepaměti a k dostání je v obchodech ve srovnání s ostatní zeleninou za symbolické ceny.

Cibule nabízí zdraví přímo z přírody

Jestliže si uvaříte cibulový sirup, máte při ruce doslova vitamínový gejzír! V cibuli je obsažen především allicin, což je ryze přírodní antibiotikum, který umí efektivně bojovat s různými mikroorganismy. Zničit umí třeba viry anebo bakterie různého charakteru. Jinak ale cibule obsahuje spousty vitamínů. Jmenovat můžeme třeba vitamin B9 anebo další skupiny vitaminů B. Zapomenout nemůžeme na vitaminy C, E a také na karoten. Jinak je ale v cibuli i mnoho minerálů typu zinku, draslíku, síry, sodíku, či mědi a jódu.

Cibule jako lék na kašel

Jestliže potřebujete vyléčit horní cesty dýchací, pak se můžete na cibuli spolehnout. Proti chřipce či angíně umí cibule bojovat perfektně. Výbornou volbou je zejména cibulový čaj. Když posypeme kolečka cibule cukrem, cibule pustí šťávu, kterou pak během dne podáváme. Stačit by měly zhruba 2 až 4 lžičky denně. Výborný je i cibulový čaj. K jeho přípravě postačí dobře vybavená kuchyně. Cibulový vývar osladíme medem a zázvorem či hřebíčkem. Můžete klidně přidat i skořici. Výborný na kašel je i obyčejný cibulový sirup.

Při čem cibule pomáhá?

Cibule je výborná především pro zažívací trakt. Ve střevech umí udržet skvělou mikroflóru. Podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Cibule umí také snižovat krevní tlak. Cibule ale umí pomoct i při snižování cholesterolu. Podpoří tak činnost srdce a jiných vnitřních orgánů. V neposlední řadě působí cibule i na lidskou kůži, u níž zvyšuje odolnost vůči některým onemocněním.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.