Chutný a léčivý medvědí česnek aneb Čas na výsev semínek i výsadbu cibulek

medvědí česnek

Listopad je vhodnou dobou na výsev i výsadbu cibulek medvědího česneku. Prozradíme, jak na to. Rozhodně se vyplatí pěstování na zahradě či balkonu. Rostlina, která se těší oblibě má údajně i magické účinky.

Přestože medvědí česnek kdysi pěstovali už staří Slované, tak pak upadl na dlouhou dobu v zapomnění. V posledních letech zažívá doslova comeback. Jeho chutné, a především zdraví prospěšné listy lze sbírat volně v přírodě, přesto se mnohem více vyplatí jeho pěstování na zahradě, terase či balkonu. Údajně rostlina přináší a chrání štěstí.

Pěstování česneku ze semínek

Pokud chcete pěstovat medvědí česnek ze semínek, tak výsev je ideální provést od září do listopadu. Pokud budete semínka vysévat v jiný termín, je nezbytné semena vložit do substrátu a na 1 měsíc uložit do ledničky. Jde o to, aby proběhla tzv. studená stratifikace. Poté je vhodné výsev provést při teplotě okolo 12 °C. Jakmile se objeví první klíčky, je možné rostlinu přemístit do teplejší místnosti. Klíčení zpravidla trvá měsíc. Vysévá se ve více kusech u sebe a cca 1 cm pod povrch.

Výsadba cibulek medvědího česneku

Listopad je měsícem vhodným pro výsadbu cibulek medvědího česneku. Vhodné je polostinné stanoviště, písčitohlinitá až jílovitá půda. Cibulky sázejte špičkou nahoru a do hloubky cca 5 cm. Sázejte po 5 kusech. Výsadba cibulek růst urychlí. Díky tomu se budete moci těšit na zdravé a chutné listy medvědího česneku už na jaře po výsadbě. Oproti tomu na sklizeň ze semínek je nutné si počkat až do dalšího jara. Je třeba zalévat, udržovat vláhu. Není třeba přihnojovat.

rostlina

Foto: Pixabay

Proč je lepší si vypěstovat vlastní medvědí česnek

Medvědí česnek si sice můžete nasbírat volně v přírodně, ale pozor! Je zde riziko záměny. Listy nekvetoucího česneku vzhledem se velmi podobají jedovaté konvalince vonné. A stejně jako medvědí česnek, tak i právě konvalinka patří mezi první jarní rostliny u nás. Abyste měli jistotu, je tak rozhodně lepší si pěstovat medvědí česnek na zahradě či v nádobě na balkonu.

Zdroj: nkz.cz, medvedi-cesnek.cz

Náhledové foto: Pixabay