Věčné růže: díky glycerinu je uchováte bez ztráty barvy a tvaru

Růže

Růže, které jsme dostali jako dárek nebo měli ve svatební kytici, si můžete uchovat v takovém tvaru a barvě, jaká je jejich původní. Sušením ztrácí růže svou barvu a je velmi křehká. Vylisováním ztrácíte tvar i barvu. Naložením do glycerinu si ale růže „zakonzervujete“, takže mají svou původní barvu i tvar. Tímto způsobem si je můžete uchovat napořád. Z „věčných“ růží můžete vytvořit různé dekorace a ozdoby. Jsou vhodné taktéž jako dárek.

Glycerin na růže

Glycerin není v květinářství žádnou novinkou. Používal se před více jak 100 lety. Uchovávaly se tak luxusní květiny, jako například kytice v palácích. Květy do ničeho nenamáčíte, všechno, co je zapotřebí udělat, je nahradit vodu uvnitř nich glycerinem. To znamená, že řezané květiny (například růže) se vloží do nádoby, do které se místo vody nalije glycerin. Pro rostliny s tuhými květy a listy je tato metoda vhodnější. V případě růží už je zapotřebí nějakých zkušeností, aby vypadaly svěže a dokonale.

Růže

Foto: Pexels

Uchovat růže může být složitější

V první řadě je třeba celý proces s glycerinem začít v tu správnou chvíli. To znamená, že rostlina ještě nesmí vadnout. Musí být zdravá a silná. Proces je odlišný pro různé druhy růží, závisí ale také na okolní teplotě a době fixace v glycerinu. Pokud se do glycerinu přidají barviva, může dojít ke změně barvy květu. Díky tomu můžete dostat i neobvyklé barvy, jako je černá, modrá nebo třeba zlatá. Správně zakonzervované růže jsou k nerozeznání od čerstvě utržených.

Konzervované růže

I když se jim říká věčné růže, počítejte s jejich životnosti okolo tří let. V porovnání s řezanými květinami vydrží déle a navíc jsou naprosto bezúdržbové. Po vyjmutí z glycerinu totiž už nepotřebují zdroj vody ani dalšího glycerinu. Je možné je zpracovat do různých aranžmá nebo třeba do dekorativních krabiček. Může jít například o zajímavý dárek k narozeninám, výročí či k Valentýnu.

Zdroje info:

https://www.lafraiserose.com/post/what-are-preserved-roses

Wieczne róże – w sam raz na prezent

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!